۴۴ درصد مبتلایان به اختلالات روانی ناتوانی شغلی دارند

سلامت نیوز: مشاور معاون وزیر بهداشت در امور سلامت روان گفت: 43.9 درصد مبتلایان به اختلالات روانپزشکی دچار ناتوانی شغلی یا تحصیلی می شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، احمد حاجبی در پنجمین همایش کشوری رسانه و سلامت روان که امروز در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، اظهار داشت: بررسی ها نشان می دهد که گروه های با شیوع بالا به اختلالات روانپزشکی طی 12 ماه گذشته شامل زنان، افراد بیکار، افراد مطلقه، جوامع شهری، افراد بی سواد و کسانی هستند که از نظر وضعیت اقتصادی و اجتماعی در سطح پائین تری قرار دارند.

وی با اشاره به میزان ناتوانی در افراد مبتلا به اختلالات روانپزشکی گفت: ناتوانی در رسیدگی به کارهای منزل در مبتلایان به اختلالات روانپزشکی 40.4 درصد است. در حالی که در 17 درصد افراد فاقد اختلال روانپزشکی این ناتوانی دیده می شود.

حاجبی گفت: 43.9 درصد مبتلایان به اختلالات روانپزشکی دچار ناتوانی شغلی یا تحصیلی می شوند، اما افراد فاقد اختلالات روانپزشکی آمار 16.9 درصدی ناتوانی شغلی یا تحصیلی را به خود اختصاص می دهند.

وی افزود: بررسی ها نشان می دهد در برقراری و حفظ ارتباط نزدیک با دیگران مبتلایان به اختلالات روانپزشکی 39.8 درصد ناتوانی نشان می دهند در حالی که افراد فاقد اختلالات روانپزشکی فقط 15 درصد در برقراری با دیگران ناتوانند. همچنین از کار افتادگی در گروه بیماران مبتلا به اختلالات روانپزشکی 3.5 برابر گروه غیر بیمار است.

مشاور معاون بهداشت وزیر بهداشت در امور سلامت روان با بیان عوارض ناشی از بیماری های روانپزشکی تصریح کرد: بروز مشکلات روان تنی که بر اساس آن بیماری های جسمی که منشأ روانی دارند یکی از عوارض بیماری های روانپزشکی است. همچنین تأثیر بر پیش آگهی دیگر بیماری ها نتیجه عوارض ناشی از بیماری های روانپزشکی است. مثلاً بیمار دیابتی چنانچه به افسردگی مبتلا شود، انگیزه کافی برای ادامه درمان ندارد.

وی افزود: بیماری های روانپزشکی می توانند عامل زمینه ای برای اختلالاتی مانند سوء مصرف مواد مخدر، دخانیات، خودکشی و کاهش فعالیت های جسمانی مانند فشار خون باشد.

حاجبی اظهار داشت: سواد سلامت به توانایی افراد در فهم و استفاده از اطلاعات سلامت برای تصمیم گیری متناسب و دنبال کردن درمان در صورت لزوم گفته می شود، بنابراین سواد سلامت روان در میان مردم هر جامعه نشان دهنده شناخت آنها از بیماری های روانپزشکی است.

وی با اذعان نسبت به سواد سلامت کم گفت: سواد سلامت کم نمایانگر یک مانع اساسی در آموزش بیماران مبتلا به بیماری های مزمن است.

مشاور معاون وزیر بهداشت در امور سلامت روان با اشاره به وضعیت موجود سواد سلامت روان، گفت: مطالعه ای بر روی وضعیت سواد سلامت روان انجام شده که طبق آن میزان سواد سلامت روان تا 28 درصد کافی، 15 درصد مرزی و 57 درصد ناکافی است، بر این اساس اقدامی مهم در جهت ارتقای سلامت روان یک جامعه شناخت وضعیت سواد سلامت روان در افراد و در صورت لزوم تلاش به منظور بهبود آن است.

وی افزود: انتظار می رود، جامعه و افراد با اصلاح نگرش ها و توانمندسازی در حفظ سلامت خود گام بردارند. سال جاری یکی از اولویتهای وزارت بهداشت، بحث خودمراقبتی است و ارتقاء سواد سلامت روان اقدامی برای خود مراقبتی است.

حاجبی درباره حیطه های سواد سلامت روان، اظهار داشت: میزان توانایی فرد برای شناخت اختلالات روانپزشکی، میزان آگاهی و باورهای او نسبت به خطر عوامل روانشناختی، میزان آگاهی و باورهای فرد نسبت به مداخلات خودمراقبتی و میزان آگاهی و باورهای او نسبت به کمک های تخصصی، حیطه های سواد سلامت روان را تشکیل می دهند.

وی افزود: در بررسی انجام شده در گروهی از بیماران روانی ثابت شد که یکی از شایع ترین عللی که افراد اختلال روانپزشکی دارند و مراجعه نکرده اند، این است که فکر می کرده اند خودش حل می شود.

وی ادامه داد: افراد سردرگم هستند و نمی دانند که باید خدمات روانپزشکی را چگونه و از کجا جستجو کنند، متأسفانه این موضوع در مورد افراد تحصیلکرده نیز به چشم می خورد.

مشاور معاون بهداشتی وزیر بهداشت در امور سلامت روان و اعتیاد خاطرنشان کرد: کسی که بیماری قلبی دارد با افتخار در مهمانی های خانوادگی داروهای خود را نشان می دهد، اما کسی که افسرده است و داروی فلوکسیتین مصرف می کند، آن را از بقیه پنهان می کند. ارتقای سواد سلامت روان شروعی است برای مبارزه با استیگما و دریافت خدمات روانپزشکی.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه