کودکی را که بلوغ زودرس دارد تنبیه نکنید

ایران بانو دات کام

سلامت نیوز: رییس نظام روان شناسی و مشاوره استان زنجان تأکید کرد: کودکی که بلوغ جنسی زودرس دارد، نباید از جانب بزرگترها تنبیه شود.

سیدعبدالله احمدی قلعه در گفت وگو با ایسنا ، با بیان این مطلب، اظهارکرد: والدین باید نسبت به نوع تربیت و رشد شخصیتی فرزند خود نهایت دقت را به کار گیرند، در واقع این نوع رفتار بزرگترها و در وهله اول والدین است که برخی کودکان را به بلوغ جنسی زودرس دچار کرده و زمینه را برای بروز اختلالات روحی بیشتر فراهم می کند.

این روان شناس ادامه داد: به عنوان مثال پوشش نامناسب والدین، تماشای فیلم هایی که متناسب با گروه سنی کودکان نیست، نبود کنترل روی فرزندان در خصوص استفاده از سایت ها و رسانه های غیراخلاقی و سایر بی توجهی هایی که در رابطه با تربیت فرزندان صورت می گیرد از جمله مواردی هستند که منجر به بروز بلوغ زودرس شده و زندگی روزمره فرزندان و آینده آن ها را دچار اختلال می کند.

وی افزود: در صورتی که والدین با بلوغ زودرس فرزندان خود مواجه شدند باید بلافاصله به یک مشاور متخصص با گرایش خانواده مراجعه کرده و راه کارهای لازم برای نوع برخورد با این مسئله را دریافت کنند. همچنین باید در نظر داشته باشند که با مشاهده بلوغ زودرس نباید از منظر تنبیه و کتک وارد شوند، چرا که چنین برخوردی موجب می شود کودک در آینده دچار اختلالات روحی شده و حتی ممکن است در مسائل زناشویی خود دچار مشکل شود.

احمدی قلعه در این رابطه تصریح کرد: ارائه اطلاعات صحیح و درست، شفاف سازی برای کودک و در نهایت ارضای حس کنجکاوی وی در مورد مسائلی که برایش پیش می آید، بهره گیری از آموزه های دینی و مذهبی و برخورد درست و منطقی در صورت مشاهده علائم بلوغ زودرس و بهره گیری از رسانه های درست و منطقی و متناسب با سن کودک، از جمله مؤلفه هایی است که والدین باید به کار گیرند.

رییس نظام روان شناسی و مشاوره استان زنجان خاطرنشان کرد: همچنین والدین باید در نظر بگیرند که سرگرم شدن فرزندشان با فعالیت های سالم از قبیل ورزش، آموزش نقاشی و ... تأثیر زیادی روی سلامت روحی آن ها گذاشته و هیجانات آن ها را در مسیر درست تخلیه می کند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه