کندی روانی چیست؟

سلامت نیوز: یک روانپزشک با بیان کندی روانی به عنوان یکی از علائم شایع در بیماران مبتلا به افسردگی شدید، استفاده از داروهای ضد افسردگی و شوک برقی را در درمان این علامت موثر عنوان کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، فربد فدایی با اشاره به کندی روانی حرکت به عنوان یکی از علائم شایع در اختلالات افسردگی شدید اظهار داشت: کندی روانی حرکتی عبارت است از کاهش سرعت فرد در اعمال حرکتی از جمله صحبت کردن، طوری که از دید ناظر بیرونی، رفتار و گفتار فرد کند و آهسته است و پاسخ او همراه با مکث و توقف طولانی همراه است.

این روانپزشک ادامه داد: در افسردگی های شدید، بعضی اختلالات روانپزشکی که به علت نارسایی در مغز است، همچنین عوارض جانبی برخی مواد شیمیایی و داروها کندی روانی حرکتی دیده می شود که از نشانه ها و فوریت های روانپزشکی است و نیاز به مراجعه دارد، زیرا می تواند حکایت از مسمومیت یا ضایعه مغزی باشد.

وی ادامه داد: در هر یک از مواردی که ذکر شد، درمان زمینه ای می تواند کندی روانی حرکتی را برطرف کند، مثلاً در کندی ناشی از افسردگی، استفاده از داروهای ضد افسردگی یا شوک برقی سریع، مشکل را حل می کند.

فدایی درباره تلقی عموم نسبت به الکتروشوک گفت: استفاده از شوک برقی در افسردگی های شدید و برخی انواع اختلالات روانپریشی نجات بخش زندگی است و هر درمانی که پزشک توصیه می کند، مسئولیتش را نیز برعهده می گیرد.

وی افزود: مکانیزم اثر الکتروشوک بر بیماران با تأثیر بر ناقل های عصب رسانه است، این ناقل ها رابط بین سلول های عصبی هستند که الکتروشوک تأثیر متعادل کننده بر روی آنها دارد.

این روانپزشک با بیان تأثیر شدت کندی روانی حرکتی و مداخلات درمانی گفت: معمولاً کندی روانی حرکت محسوس و ناگهانی، نشان دهنده اورژانس روانپزشکی است و تشخیص آن آسان است.

این متخصص حوزه بهداشت روان خاطرنشان کرد: کندی روانی حرکتی تدریجی است، اما گاهی مسمومیت یا ضایعه مغزی می تواند به کندی روانی حرکتی ناگهانی موقع رانندگی منجر شود که این مورد نیز جزو فوریت های روانپزشکی محسوب می شود.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه