کمبود خواب بروز حملات صرع را تشدید می کند

سلامت نیوز: یک متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه از هر 30 نفر جمعیت در دنیا یک نفر به بیماری صرع مبتلا است، گفت: مبتلایان باید از مصرف غذاهای شیرین، مواد قندی، برنج و مواد نشاسته ای اجتناب کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر داوود آذرنگی با اشاره به اینکه صرع از هر سنی شروع می شود، گفت: 70 درصد از بیماران با دارو قابل کنترل و 30 درصد غیرقابل کنترل با دارو هستند که فقط 10 درصد از این بیماران با جراحی قابل درمان هستند.

وی با اشاره به 20 درصد از صرع های مقاومی که به جراحی و دارو جواب نمی دهند، گفت: در این بیماران درمان جدید نورومودالیشین در حال بررسی است که یک نوع درمان تنظیم فعالیت سلول های مغز است.

این متخصص مغز و اعصاب با تاکید بر اینکه تشنج در اثر اختلالات الکتریکی در سلول های مغزی به وجود می آید، افزود: تشنج با صرع متفاوت است و اگر فردی یک بار تشنج داشته باشد به معنی صرع نیست و بیماری صرع اغلب بیشتر از یک حمله دارد.

آذرنگی با بیان اینکه علت تشنج های صرعی وجود اختلال در مغز به دنبال آسیب های مغزی است، گفت: این اختلال در اثر عوارضی مانند ضربه های مغزی، تصادفات، سکته های مغزی، عفونت ها و تومورهای مغزی بروز می کند.

وی افزود: در صرع ثانویه که فرد فقط یک نوبت تشنج دارد به دنبال پایین افتادن قند خون، هیجانات، استرس، بی خوابی، مصرف بعضی از مواد تشنج زا و حتی تب اتفاق می افتد. در برخی موارد نیز علت صرع ارثی است ولی 90 علت بیماری صرع ناشناخته است.

آذرنگی خاطرنشان کرد: راه های تشخیص بیماری صرع گرفتن شرح حال بیمار در زمان تشنج و آزمایش خون است که نشان دهنده قند خون پایین، کاهش میزان کلسیم خون و اختلال هورمونی است.

وی گفت: آزمایش نوار مغزی نشان دهنده اختلالات مغزی است که با انجام MRI و سی تی اسکن عامل محرک تشنج را نشان می دهد.

برطرف کردن عامل بیماری اولین گام درمانی صرع است

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه برای درمان صرع ابتدا باید علت بیماری رفع شود، خاطرنشان کرد: در 90 درصد مبتلایان بدون علت، دارویی تجویز می شود که مانع بروز اختلال الکتریکی است.

وی تصریح کرد: نوع دارو با توجه به نوع تشنج و سن بیمار برای فرد تجویز می شود و در دوران حاملگی مصرف بعضی از داروها ممنوع است.

آذرنگی با بیان اینکه فرکانس تشنج در افراد مختلف متغیر است و در بعضی موارد ممکن است تشنج سالی یک بار یا در روز چند بار رخ دهد، افزود: بعد از تشنج ممکن است بیمار احساس خستگی، سر درد شدید، ضعف در دست و پاها، اختلال بینایی و تکلم داشته باشد.

وی یادآور شد: داروها ممکن است به دلیل مصرف طولانی مدت و شیمیایی بودن عوارض کبدی، کلیوی، پوکی استخوان ها، عفونت های دهان، دندان و لثه، حساسیت های پوستی و خارش را به همراه داشته باشد.

این متخصص مغز و اعصاب غذاهای شیرین، مواد قندی، برنج و مواد نشاسته ای را از مواد غذایی عنوان کرد که مبتلایان به صرع باید از مصرف آنها پرهیز کنند و گفت: مصرف مرتب و به موقع غذا و دارو برای بیمار از ملزومات است.

وی خاطرنشان کرد: در بعضی موارد افراد باید تا پایان عمر مصرف دارو را ادامه دهند اما اگر نوار مغزی بیمار طبیعی باشد و 2 تا 3 سال هیچ نوع حمله ای رخ ندهد بیمار می تواند با تشخیص پزشک مصرف دارو را به تدریج کم و قطع کند.

وی در پایان اظهار کرد: مهم ترین عامل محرک بیماری صرع خواب است. بیماران باید به موقع به خواب رفته و حداقل 8 ساعت خواب داشته باشند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه