چند اصل نشاط آور

ایران بانو دات کام

سلامت نیوز: بسياري از ما از اينکه براي خودمان وقت صرف کنيم، احساس گناه مي کنيم. در حالي که اينکه بدانيد چطور از خودتان مراقبت کنيد درست به اندازه اينکه بدانيد چطور از ديگر اعضاي خانواده تان مراقبت کنيد، مهم است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از هفته نامه زندگی مثبت، مطالعات نشان داده اند کساني که خود را وقف رسيدگي به اعضاي خانواده شان مي کنند و از خود غافل مي شوند، بيشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگي هستند. در ادامه راهکارهايي را براي حفظ شادي و پيشگيري از به دام افسردگي افتادن مطرح مي کنيم:


نشانه هاي اندوه را در افکار و رفتار خودتان بشناسيد

هر کدام از ما در زمان ناراحتي، دلگيري و بي حوصلگي نشانه هايي از خودمان بروز مي دهيم. بهتر است اين نشانه ها را در خودتان شناسايي کنيد و قبل از اينکه به رفتارهاي دائمي تبديل شوند، چاره اي بينديشيد. هيچ چيز مهم تر از حفظ شادي نيست.


بين نيازهاي شخصي، شغلي و خانوادگي تان تعادل برقرار کنيد

اينکه بدانيد افسرده هستيد يک چيز است و اينکه کاري براي آن انجام دهيد يک چيز ديگر. وقتي به خودتان فرصتي براي زنگ تفريح رواني مي دهيد، با روحيه مثبت تري مي توانيد به کار يا خانواده تان بپردازيد. حتي پيش از اينکه احساس افسردگي سراغتان بيايد، برنامه شاد زيستن داشته باشيد. خوب استراحت کنيد، قدم بزنيد يا فقط بنشينيد و دقايقي را در آرامش بدون هيچ فکر و خيال مزاحمي سپري کنيد.


در مورد وقايع شوخ طبع باشيد

بيشتر ما اهميت شوخي را در زندگي فراموش مي کنيم. اينکه قادر باشيد حتي در موقعيت هاي دشوار بخنديد، کمک مي کند شادي تان را حفظ کنيد. مجبور نيستيد بي دليل بخنديد. تماشاي يک کمدي بامزه يا خواندن يک مجله فکاهي کمک مي کند حال خوبي پيدا کنيد و دليلي براي خنده و شادي داشته باشيد.


با خانواده و دوستان وقت بگذرانيد

بودن کنار اعضاي خانواده و دوستان به بازسازي رواني کمک مي کند و باعث مي شود تعادل رواني تان را حفظ کنيد. کساني که نيازهاي رواني شما را مي شناسند، درکتان مي کنند و برايتان نگران مي شوند، در زندگي تان نقش مهمي دارند. حضور آنها از تنش ها و فشارهاي رواني تان مي کاهد و ديدارشان راه موثري براي تخليه هيجان هاي منفي است که به حفظ شادکامي در زندگي کمک مي کند.


فعاليت هاي سالم را توسعه دهيد

جاي تعجب نيست که سياستمداران بزرگي که دنيا را روي انگشتانشان مي چرخانند، در ورزش هم دستي بر آتش دارند. افرادي که در موقعيت هاي سخت و پرمسئوليت کار مي کنند، نياز دارند زماني را به فعاليتي اختصاص دهند که تنش ها را از آنها دور کند. وقتي سرگرمي اي داشته باشيد که مورد علاقه تان باشد و براي انجام آن زمان مشخصي را طبق برنامه اختصاص دهيد، حال خوشي را تجربه خواهيد کرد و شادي دروني تان افزايش مي يابد. اين کار هم به حفظ سلامتتان کمک مي کند و هم شادي را برايتان به همراه دارد.

منبع: psychologytoday


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه