چرا ميوه هاي قديم خوشمزه تر بودند؟

سلامت نیوز: ميوه ها، سبزي ها و صيفي هايي که حاوي بقاياي کودهاي شيميايي، آفت کش ها، سموم يا نيترات هستند، حجم بالايي ويتامين، املاح و آنتي اکسيدان هم دارند...

هرچه ميوه ها و سبزي ها بيشتر بمانند، ريزمغذي هايشان کمتر مي شود اما حجم سموم موجود در آنها کاهش نمي يابد. به همين دليل توصيه مي شود ميوه ها و سبزي ها را روزانه و نه هفتگي و ماهيانه بخريد. به عبارت ساده تر، ميوه بايد در حجم کم و در دفعات زياد خريداري شود . اينها بخشي از گفته هاي دکتر عباس يداللهي، متخصص بيوتکنولوژي و اصلاح درختان و عضو هيات علمي دانشگاه تربيت مدرس درباره خوب و بد ميوه ها بود.

در ادامه اين گفت وگو، اطلاعات بيشتري در اين زمينه به دست مي آوريد.

چرا ميوه هاي امروزي، عطر و طعم کمتري در مقايسه با ميوه هاي قديمي دارند؟

کاهش عطر و طعم ميوه ها و صيفي هاي امروزي در مقايسه با ميوه ها و صيفي هاي قديم، به دليل ورود گونه هاي جديد آنها به بازار است؛ مثلا خيارهايي که در حال حاضر در بازار وجود دارد، انواع اصلاح شده اي هستند که عطر و بوي چنداني ندارند، يعني ژن توليد بو يا آروما در آنها يا وجود ندارد يا بسيار کم است. زماني که ميوه يا صيفي، بوي کمي داشته باشد، طعم آن هم تحت تاثير قرار مي گيرد و از نظر مصرف کننده، چندان مطلوب به نظر نمي رسد. به طور کلي، بسياري از ميوه هاي امروزي مانند انواع مرکبات يا برخي از سبزي ها و صيفي ها، جزو گونه هاي اصلاح شده هستند و با اينکه درشت تر، شکيل تر و متقارن تر از ميوه هاي قديمي اند، عطر کمتري دارند و طعم آنها هم تغيير كرده است.

آيا اين ادعا که ميوه ها و صيفي هاي درشت تر و شکيل تر، ارزش تغذيه اي کمتري هم دارند، درست است؟

نه، نمي توانيم ادعا کنيم ميوه هاي درشت تر، ارزش تغذيه اي کمتري دارند. اين روزها در تمام بازارهاي جهاني، ميوه هايي که ظاهر و رنگ بهتري داشته باشند، پسنديده مي شوند و توجه به عطر و طعم ميوه ها، بيشتر در ايران مطرح است.

آيا باور استفاده از کود و سم بيشتر براي توليد ميوه هاي درشت تر، صحت دارد؟

معمولا اينطور نيست. در ميان ميوه هاي مختلف، برخي از ارقام آنها جزو ارقام درشت هستند و شکل ظاهري آنها ربط چنداني به نوع پرورششان ندارد. مثلا پاملو که از خانواده مرکبات و شبيه پرتقال است، گونه درشتي است و امکان دارد وزن هر يک عدد از آن به 2 کيلوگرم هم برسد و اين مساله ربطي به استفاده از کود و سم ندارد. معمولا رسيدگي بهتري به ميوه هاي درشت تر در زمان پرورش آنها شده است.

پس شما نظريه استفاده از هورمون براي پرورش ميوه هاي درشت تر را هم رد مي کنيد؟

امکان استفاده از هورمون فقط براي پرورش كيوي و انگور، وجود دارد. گاهي از هورمون سايتوکينين براي توليد کيوي هايي درشت تر استفاده مي کنند که البته استفاده از اين هورمون براساس قوانين بهداشتي کشور ما، مجاز و قانوني نيست. برخي از ارقام انگور را هم با استفاده از هورمون جيبرلين، در اندازه هاي درشت تري پرورش مي دهند.

استفاده از جيبرلين هم غيرمجاز است؟

نه، اين هورمون در ساير کشورهاي جهان هم براي پرورش برخي انگورها استفاده مي شود و مصرف آن در ايران هم منع قانوني ندارد.

استفاده از اين هورمون ها باعث به خطر افتادن سلامت مصرف کننده نمي شود؟

جيبرلين که مشکلي ندارد اما هورمون سايتوکينين ممکن است خطرهايي را براي سلامت مصرف کننده ايجاد کند.

آيا مصرف کننده ها مي توانند آلوده بودن کيوي را به هورمون سايتوکينين تشخيص دهند؟

نه ولي نبايد کيوي هاي خيلي بزرگ را بخرند چون امکان آلوده بودن آنها به هورمون وجود دارد.

کمي هم در مورد ميوه هاي پيوندي توضيح مي دهيد؟

بيشتر مردم گمان مي کنند برخي ميوه هاي جديد مانند شليل بشقابي، پرتقال قرمز يا هلو انجيري که در حجم انبوه توليد و روانه بازار مي شوند، پيوند بين دو ميوه مختلف است اما اينها خودشان نوع خاصي از ميوه هستند. چنين محصولاتي، حاصل اصلاح ژنتيکي اند و اين اصلاح ژنتيک هم لزوما مصنوعي نبوده است. از طرف ديگر، اصلاح ژنتيکي ميوه ها، به هيچ عنوان مشکلي براي مصرف کننده ايجاد نمي کند چون اين اصلاحا��، در بيشتر موارد طبيعي است. به طور کلي بهتر است بدانيد در اين دوره و زمانه، ناچار به استفاده از ميوه هاي اصلاح شده هستيم چون ارقام قديمي، نمي توانند نياز بازار را تامين کنند.

حرف آخر؟

از آنجا که ضايعات ميوه در کشور ما زياد است، توصيه مي شود به محض خريد ميوه و انتقال آن به منزل، حتما آنها را دسته بندي و آنهايي که خراب و داراي زدگي هستند، جدا کنيد. مدت زمان ماندگاري بيشتر ميوه ها در اثر شستن، پايين مي آيد بنابراين بهتر است که آنها را نشسته اما در نايلون يا ظرف هاي دربسته اي داخل يخچال بگذاريد. فراموش نکنيد که هيچ گاه به خاطر وجود احتمالي بقاياي سموم و آفت کش ها، دور مصرف ميوه ها، سبزي ها و صيفي ها را خط نکشيد. اين گروه از موادغذايي بايد هميشه در سبد کالاي خانواده ها جاي داشته باشند. استفاده از انواع سبزي ها و صيفي ها در فصل هاي گرم سال براي پيشگيري از کم آب شدن بدن، به شدت توصيه مي شود. بد نيست بدانيد که در ميان انواع ميوه ها و صيفي هاي حال حاضر بازار ما، هندوانه، خربزه و طالبي، جزو بهترين ها هستند و باز هم در ميان آنها، هندوانه از سلامت بيشتري برخوردار است. معمولا براي پرورش هندوانه به دليل رشد سريعي که دارد، از سموم کمتري استفاده مي شود و از طرفي هم اين صيفي آبدار، ويتامين ها، آنتي اکسيدان ها و املاح فراواني دارد بنابراين گنجاندن آن در سبد خريد ميوه ها و صيفي ها در فصل هاي گرم سال به همه خانواده ها توصيه مي شود.

منبع:هفته نامه سلامت

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه