١ میلیارد تومان جریمه برای ریختن زباله در جوی آب

ایران بانو دات کام

سلامت نیوز: گلاب آدینه میهمان ما شده تا دغدغه های اجتماعی و انسانی او در قامت یک شهروند به بحث گذاشته شود. این بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران، جوایز متعدد هنری را در طول سال ها فعالیت در کارنامه دارد. آدینه به همراه همسرش مهدی هاشمی و دخترشان نورا هاشمی خانواده ای هنرمند را تشکیل داده اند. او می گوید در مواجهه با مردم خوش برخورد است؛ سلسله موارد اهمیت او به اجتماع و محیط زیست، محور گفت وگو با این هنرمند است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند اگر قرار باشد به یکی ازآسیب هایی که مردم به محیط زیست وارد می کنند جریمه دهید به کدام مورد و چه جریمه ای را برای آنها در نظر می گیرید؟
برای کسانی که در جوی های آب زباله می ریزند ١ میلیارد تومان جریمه مقرر می کنم! من اگر مسئول باشم در مغازه ای که زباله هایش را در جوی آب می ریزد، تا ابد می بندم! چون این مسأله ربطی به چیزی ندارد؛ این که ما از دولت راضی هستیم یا نه، این که اجاره خانه مان عقب افتاده یا نه، چون با تولید این آلودگی های محیطی اگر بیماری رایج شود- این دیگر برای خود شخص قوز بالای قوز است. زباله ریختن در جوی ها یکی از زشت ترین و کثیف ترین کارهایی است که افراد در محیط های شهری انجام می دهند.
خودتان به پاک نگه داشتن محیط زیست اهمیت می دهید؟
من بیش از حد مسائلی که مرتبط به محیط زیست سالم است را مراعات می کنم.
دقیقا چه مواردی را رعایت می کنید؟
به شعار کاغذ زباله نیست خیلی پایبند هستم و حتی تکه های بسیار کوچک کاغذ را هم در جایی مجزا می اندازم، همیشه زباله های خشک و تر را از هم جدا می کنم. به هیچ وجه زباله های ماشین را از شیشه به بیرون نمی اندازم، هرگز در جوی خیابان ها چیزی نمی ریزم، رانندگی نمی کنم و از وسایل حمل ونقل عمومی استفاده می کنم.
در کنار اهمیت اشاره به این موارد، یعنی شما حتی در یک مورد هم به محیط زیست آسیب نمی زنید؟
یک مورد هست که هنوز آن را کامل رعایت نمی کنم؛ گاهی وقت ها بعد و قبل از ساعت شب کیسه زباله منزل را داخل سطل آشغال شهرداری می گذارم.
رابطه تان با وسایل حمل ونقل شهری چگونه است؟
من از اتوبوس، تاکسی و سرویس های اتومبیل کرایه استفاده می کنم، مترو را هم به تازگی کشف کرده ام و خیلی هم از این که سوار مترو می شوم لذت می برم.
نگاه های مردم به شما به عنوان یک بازیگر ناراحت تان نمی کند؟
نه ناراحت نمی شوم. من اگر از وسایل حمل ونقل شهری استفاده نکنم قلبم می گیرد و احساس می کنم از جامعه و مردم عقب و دور مانده ام، هر بار که اتوبوس سوار می شوم یا از مترو استفاده می کنم از این که در بطن زندگی روزمره مردم هستم و شادی و غم آنها را از نزدیک می بینم احساس خیلی خوبی پیدا می کنم.
با ازدحام جمعیت در اتوبوس و مترو چگونه کنار می آیید؟
در اصل قسمت لذت بخش آن در همین است. چون هر چه ازدحام در این مکان ها بیشتر باشد آن موقع است که لایه های دیگری از آدم ها و خود من بروز می کند، اینها خیلی جالب هستند و به شناخت وجه اجتماعی ما کمک می کنند. ممکن است من وقتی در خانه نشسته باشم و در میان جامعه نباشم درباره مسائل خیلی خوب سخنرانی کنم و دیگران را نصیحت کنم اما وقتی خودم در چنین محیط هایی باشم و مثلا در ازدحام مترو تحت فشار جمعیت قرار بگیرم، آن موقع است که خیلی بهتر از همیشه میزان صبر و طاقتم معلوم می شود. وقتی در یک روز برفی در خانه هستم و از پشت پنجره بیرون را نگاه می کنم درباره برف خیلی شاعرانه نظر می دهم اما وقتی در همان ��وز در میان مردم باشم، لباسم خیس شده باشد و مثلا در مترو همه به هم چسبیده باشیم باید دید آن موقع درباره برف و باران چه نظری خواهم داشت.
به طور کلی در مواجهه با واکنش های عجیب و غریب مردم چه برخوردی می کنید؟
کار خاصی در این زمینه نمی کنم، برای این که ما به این واکنش ها عادت کرده ایم. من اگر روزی سرحال نباشم ترجیح می دهم آن روز از خانه بیرون نروم چون می دانم که برای مواجهه با مردم باید کاملا سرحال باشم.
خیابان های تهران پر از زنان دستفروش است. به آنها کمک می کنید؟
بله کمک می کنم. یعنی در اصل از آنها خرید می کنم. از میان اجناسی که می فروشند اگر چیزی موردنیازم باشد خریداری می کنم؛ البته به غیراز گل!
چرا گل نمی خرید؟
بارها با چشمان خودم دیده ام برای این که گل ها در طول روز تازه و شاداب جلوه کنند، آنها را در آب جوی های شهری فرو می برند و تکان می دهند، جوی هایی که پر از موش و آلودگی های دیگر است. به این ترتیب بوییدن این گل ها برای سلامتی مضر است.
به نظر شما خرید کردن از زنان دستفروش جزو کارهای خیر محسوب می شود؟
نه من به چشم کار خیر به آن نگاه نمی کنم. وقتی به یک کالایی احتیاج دارم و یک مرتبه مقابل چشمم می بینم که خانمی آن را می فروشد، آن را می خرم.
نسبت به خرید از کودکان دستفروش هم همین نگاه را دارید؟
بله در مورد آنها همه همین طور است که اگر کالایی را بفروشند که موردنیازم باشد از آنها خرید می کنم.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه