نمک یددار از ابتلای ۲۰ میلیون نفر به گواتر پیشگیری کرد

سلامت نیوز: رئیس پژوهشکده غدد با اعلام پیشگیری از گواتر ۲۰ میلیون نفر با نمک یددار طی دو دهه گذشته گفت: بعضاً اظهاراتی مبنی بر یددار بودن نمک دریاچه ارومیه و بعضی سنگ های نمک مطرح می شود که به هیچ وجه صحت ندارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، فریدون عزیزی با بیان اینکه بسیاری از تحقیقات پایه گذاری شده در این پژوهشکده غدد ما را به مرزهای دانش نزدیک کرده است گفت: باید در نظر داشت که تولید علم در نهایت به بهبود سلامت جامعه کمک می کند.

وی ادامه داد: از جمله پژوهش های انجام شده در این پژوهشگاه مطالعاتی در خصوص یافتن راهکارهای پیشگیری و رفع بیماری های ناشی از کمبود ید بود که به تولید و توزیع نمک یددار در کشور انجامید.

عزیزی با بیان اینکه حدود ۳۰ سال پیش جزو کشورهایی بودیم که کمبود ید شدید داشتیم گفت: مطابق محاسبات انجام شده در ۲۰ سال اخیر حداقل از ۲۰ میلیون مورد ابتلا به بزرگی تیروئید و گواتر کاسته شد و حدود 60 میلیون درجه ضریب هوشی به کودکان و جوانان کشور اضافه شد.

وی کمبود ید را به خصوص در زمانی که زنان حامله هستند خطرناک دانست و اظهار کرد: در پی این کمبود، رشد سلول های مغزی در جنین دچار اشکال می شود و متأسفانه زمانی متوجه آن می شوند که بچه ها بزرگ شده و اشکالاتی در یادگیری دارند. این کمبود ید بتدریج با افزایش سن باعث بزرگ شدن غده تیروئید و ابتلا به گواتر می شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در سال های گذشته حدود 68 درصد کودکان دانش آموز در سطح کشور دچار گواتر یا بزرگی تیروئید بودند، اما اکنون با توجه به یدرسانی که به وسیله توزیع نمک یددار انجام شده شیوع گواتر به ۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: البته در برخی مناطق هم که کمبود ید وجود ندارند، فقط 5 درصد دانش آموزان گواتر دارند که علل دیگری دارد.

عزیزی به تحقیقاتی که حدود 30 سال گذشته در روستاهای اطراف تهران بویژه روستاهای اطراف امامزاده داود(ع) و مناطق کوهستانی انجام شد نیز اشاره کرد و گفت: طی این تحقیقات دریافتیم که دانش آموزان دارای ضریب هوشی کم بوده و یادگیری شان دچار مشکل است.

وی گفت: پیشگیری از بیماریهای تیروئید در همه ابعاد پیشگیری ابتدایی، اولیه، ثانویه و ثالثیه حائز اهمیت فراوان است و برنامه های کشوری و راهنماهای بالینی متعددی در این زمینه ها نگاشته و به مرحله اجرا در آمده اند.

وی افزود: پیشگیری ابتدایی هنگامی است که هنوز هیچ عوامل خطری وجود ندارد و انجام آن سبب جلوگیری از بروز هر خطری برای بیماری می شود تغذیه ید به حد مطلوب مهمترین روش برای پیشگیری ابتدایی از عوامل خطر بیماریهای تیروئید است.

رئیس پژوهشکده غدد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: پیشگیری اولیه در مورد تیروئید توجه خاص به زمینه های خود ایمنی در برخی از افراد و نیز عدم استفاده از سیگار در پر کاری تیروئید به ویژه عوارض چشمی بیماریهای تیروئید و نیز در موارد کمبود ید است .

عزیزی همچنین افزود: پیشگیری ثانویه در موارد است که بیماری وجود دارد و شناخت و درمان به موقع و زودرس آن از بروز بیماری و عوارض آن جلوگیری می کند.

وی گفت: غربالگری نوزادان برای کم کاری تیروئید در روزهای اول زندگی نمونه بارز این پیگیری است که در صورت عدم شناخت این نوزادان ، اختلالات شدید رشد جسمی و ذهنی بروز خواهد کرد.

عزیزی گفت: همچنین شناخت کم کاری و پر کاری زیربالینی تیروئید، استفاده از روش های غربالگری برای سرطان های تیروئید و افر اد در معرض خطر، غربالگری تیروئید قبل از بارداری و در زمان بارداری در خانم های در معرض خطر در زمره این نوع پیشگیری هستند.

وی اضافه کرد: پیشگیری ثالثیه هنگامی است که بیماری وجود دارد و باید از پیشرفت و عوارض آن جلوگیری کرد که درمان صحیح و به موقع بیماری ها، جلوگیری از پرکاری تیروئید به علت مصرف داروها و نیز شناخت و درمان صحیح بیماریهای تیروئید در حاملگی از این گونه وارد هستند.

رئیس پژوهشکده غدد دانشگاه شهیدبهشتی مشکلات مشاهده شده در دانش آموزان را به دلیل عدم یدرسانی در زمان جنینی و کودکی دانست و تصریح کرد:خوشبختانه بعد از یدرسانی متوجه شدیم ضریب هوشی همان دانش آموزان حدود ۱۰ درجه افزایش یافته است.

وی نظارت وزارت بهداشت و وزارت صنایع را بر کارخانه های تولیدکننده نمک یددار ضروری دانست و افزود: نظارت بر اینکه ید به اندازه کافی وجود داشته باشد و به نحو مناسبی توزیع و مصرف شود حائز اهمیت است.

وی با تاکید بر اینکه ید حتماً باید در فرآیند تولید به نمک اضافه شود و سپس وارد بدن شود گفت: چند سال گذشته اظهاراتی پیرامون یددار بودن نمک دریاچه ارومیه و بعضی سنگ های نمک مطرح شد که که با اصول علمی تطابق ندارد.

عزیزی توصیه کرد: از مصرف هر نوع نمک غیر از نمک یددار خودداری کنند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه