نشانه های اسکیزوفرنیا کدام است؟/بستری شدن بیماری را بدتر می کند

سلامت نیوز: رئیس انستیتو روانپزشکی گفت: بیشترین خدمت به بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا این است که از دولت برای ارائه خدمات در خانه ها، محل کار و جامعه کمک بگیریم، زیرا بستری شدن بیماری را بدتر می کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، جعفر بوالهری با اشاره به اختلال اسکیزوفرنیا و مشکلات مبتلایان اظهار داشت: خوشبختانه وزارت بهداشت تدبیر عظیمی برای نظام سلامت به ویژه بهداشت روان به خرج داده است. آنچه باید در مورد بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا گفته شود این است که بیماران و خانواده های آنها از نبود خدمات روانپزشکی در خانه، شهر، اداره، محله و بیمارستان نزدیک منزلشان رنج می برند.

وی افزود: اگر قرار است نظام سلامت خدمتی به بیماران انجام دهد بیشترین خدمت به این بیماران این است که از دولت برای ارائه خدمات در خانه ها، محل کار و جامعه کمک بگیریم زیرا بستری شدن بیماری را بدتر می کند.

رئیس انستیتو روانپزشکی ادامه داد: از 25 سال پیش از طریق بهورزان، پزشکان عمومی، خانه به خانه از افراد جامعه سؤال پرسیدیم که آیا این چند نشانه را دارند یا خیر؟ آیا در خانه کسی وجود دارد که از بقیه جدا شده است، گوشه گیری اختیار کرده و با دیگران همکاری و همراهی نمی کند؟ آیا کسی هست که حالات توهمی داشته باشد و چیزهایی را ببیند که دیگران نمی بینند یا حرفهایی را بشنود که دیگران نمی شنوند و سؤال آخر اینکه آیا فرد ادعاهای عجیب و غریب و غیرمنطقی مبنی بر اینکه قدیسه است دارد یا خیر؟ همین سه سؤال می تواند برای تشخیص اسکیزوفرنیا مؤثر باشد.

وی افزود: البته باید به خانواده فرد مبتلا بگوییم اگر چنین فردی در خانواده وجود دارد بهتر است با روانپزشک یا پزشک نزدیک منزل مشورت کند و مستقیم به آنها نمی گوییم که فرد بیمار است چرا که باید شرح حال و معاینه وضعیت روانی انجام شود و بعد تشخیص گذاشته شود چرا که مسئله انگ و برچسب زدن وجود دارد.

این روانپزشک با اشاره به پیش آگهی اختلال اسکیزوفرنیا گفت: صد سال بیمارستان های روانپزشکی نادرست عمل کردند و نشان دادند که بیماران افرادی هستند که باید در مراکز درمانی بستری شوند در حالی که مبتلایان به محض تشخیص می توانند کنار خانواده درمان شوند تا کارشان به شرایط سخت بیمارستان نرسد. اتفاقات گذشته ناشی از اشتباه ما متخصصان بوده است و برای جبران این اشتباه به کمک رسانه ها نیازمندیم.

رئیس انستیتو روانپزشکی با بیان اینکه اسکیزوفرنیا بیماری خطرناکی نیست گفت: مبتلایان می توانند با مصرف به موقع داروها، حمایت خانواده، روانشناسان و روانپزشکان ازدواج کنند و در جامعه حضور یابند. موارد فراوانی دیده اند که نه تنها خودشان بلکه فرزندانشان نیز ازدواج کرده اند.

وی با بیان سن ابتلا زنان و مردان اظهار داشت: سن ابتلا در آقایان پایین تر از خانم ها است، زنان به میزان کمتری جهت دریافت خدمات و بستری شدن مراجعه می کنند و این به دلیل محرومیت هایی است که در این زمینه وجود دارد. دیده شده است که عدم رضایت همسر عاملی برای بستری نشدن فرد مبتلا است از طرفی مادران صبورتر و سازگارترند و کمتر شاکی می شوند.

بوالهری خاطر نشان کرد: عوامل ژنتیک و استرس در ابتلا به اسکیزوفرنیا مؤثر است، افرادی که سابقه ژنتیک�� دارند حتماً با نظر پزشک یا متخصص 6 ماه تا یک سال قبل از ازدواج مشاوره کنند چرا که تشخیص با مشاوره بالینی امکانپذیر است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه