مسافرت در دوران بارداري

 مسافرت در دوران بارداري

 

نویسندگان:گروه نویسندگان

 

زنان باردار بهتر است که در سه هفته آخر بارداری رانندگی را کنار بگذارند زیرا به علت بزرگی شکم در صورت وقوع حادثه ای جزئی مانند ترمز ناگهانی ممکن است جنین و مادر آسیب ببینند.
در ماه های اول بارداری رحم و جنین داخل آن توسط استخوان های لگن احاطه شده است. به این ترتیب احتمال آسیب به آن در تصادفات رانندگی بسیار ناچیز است و به علاوه مواردی از شکستگی لگن بدون ایجاد کوچکترین آسیب به جنین گزارش شده است البته در زنان بارداری که از تهوع و استفراغ دوران بارداری رنج می برند مسافرت طولانی صحیح نیست.
به هر حال بارداری مانعی برای مسافرت به وجود نمی آورد و زنان باردار می توانند با ترن، اتومبیل، کشتی و هواپیما بدون کوچکترین ناراحتی مسافرت نمایند. تنها علت نگرانی مسافرت زنان باردار این است که در صورت نیاز در طول راه ممکن است پزشک متخصص زنان مجرب در دسترس نباشد.
بعضی از خانم های آبستن فکر می کنند که رانندگی در ماه های اول بارداری باعث سقط جنین می شود، دلیل برای صحت عقیده وجود ندارد، معهذا زنان بارداری که سابقه سقط یا زایمان زودرس دارند و همچنین آنهایی که در طول دوران بارداری چندین بار خونریزی داشته و بستری شده اند باید حتی الامکان در طول بارداری از مسافرت های طولانی پرهیز نمایند.
برای زنان باردار مسافرت با ترن و هواپیما و اتومبیل ارجحیت دارد. نشستن طولانی ممکن است باعث افزایش احتمال ترومبوز سیاهرگی یا ( ایجاد لخته در سیاهرگ) بشود.
در مسافرت با اتومبیل در صورتی که حالتان بهم نمی خورد طی مسافت 150 الی 300 کیلومتر به طور مداوم اشکالی ندارد ولی اگر خودتان رانندگی می کنید بهتر است که بعد از هر ساعت رانندگی 5 الی 10 دقیقه استراحت نمایید. به هر حال رانندگی در ماه آخر بارداری صلاح نیست و در صورت اجبار حتما یک نفر را به همراه داشته باشید.
در مورد مسافرت با هواپیما بعضی از شرکت های هواپیمایی برای یک ماه و عده برای دو ماه آخر حاملگی گواهی سلامتی زن باردار و همچنین تاریخ احتمالی زایمان را که 72 ساعت قبل صادر شده باشد و همچنین تاریخ احتمالی زایمان را مطالبه می کنند. بنابراین باید قبل از هر مسافرت با پزشک خود مشورت نمایید.
منبع مقاله :
گنجی، مبین؛ پورفخاران، محمد؛ حجاران، مریم؛ (1391)، رموز طلایی بارداری موفق، قم: ابتکار دانش، چاپ ششم . 

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه