مبتلایان به سندروم دویک از استرس بپرهیزند

سلامت نیوز: سندروم دویک، اختلالی در سیستم ایمنی بدن است که تاری دید یک چشمی یا دو چشمی، ضعف اندام ها، سکسکه های مقاوم به درمان، تهوع و استفراغ شدید جزو علائم آن است.

عبدالرضا ناصرمقدسی در گفت وگو با فارس، با اشاره به سندروم دویک به عنوان یکی دیگر از اختلالات سیستم ایمنی اظهار داشت: سندروم دویک مانند MS بیماری اختلال سیستم ایمنی است که برخلاف MS بیشتر تمایل به درگیری نخاع و عصب چشمی دارد. این بیماری تا چندی پیش با MS اشتباه گرفته می شد.

وی افزود: بسیاری از بیماران دویک با عنوان MS تحت درمان قرار می گرفتند ولی اکنون با شناخت بیشتر این بیماری و معرفی آن می توان با آزمایش مربوط این بیماری را از MS افتراق داد.

پژوهشگر مرکز تحقیقات MS بیمارستان سینا درباره علائم این اختلال گفت: از علائم ظاهری این بیماری می توان به تاری دید یک چشمی یا دو چشمی، ضعف اندام ها، سکسکه های مقاوم به درمان و تهوع و استفراغ شدید اشاره کرد.

وی ادامه داد: نمای MRI این بیماران با مبتلایان به MS متفاوت است. در MRI مغز آنها ضایعه ای دیده نمی شود یا ضایعه دیده شده غیرتشخیصی بوده و شباهتی به MRI بیماران MS ندارد.

همچنین در MRI نخاع این بیماران پلاک های طولانی دیده می شود که برای تشخیص بهتر از یک آزمایش آنتی بادی مخصوص در خون استفاده می شود.

این متخصص مغز و اعصاب تصریح کرد: معمولاً برای درمان این سندروم از داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی که در حال حاضر به صورت قرص های خوراکی در بازار موجود است استفاده می شود.

در این میان نکته قابل تأمل در مورد شناخت بیماری دویک و افتراق آن از MS است زیرا تجویز داروهای مربوط به MS مانند اینترفرون ها می تواند سبب تشدید بیماری دویک شود.

وی با بیان سن ابتلا به سندروم دویک گفت: معمولاً سن ابتلا مانند MS است و گروه جوان ها را درگیر می کند، همچنین شیوع این سندروم در زنان بیشتر از مردان است، از طرفی این اختلال در استان های خوزستان و سیستان و بلوچستان شیوع بالاتری دارد لذا در مورد بیمارانی که از این مناطق مراجعه می کنند حتماً باید در تشخیص بیماری، اختلال دویک را مد نظر داشت.

پژوهشگر مرکز تحقیقات MS بیمارستان سینا گفت: در حالی که بارداری سبب خاموشی بیماری در مبتلایان به MS می شود، در سندروم دویک بارداری می تواند بیماری را تشدید کند.

این نورولوژیست افزود: در مراحلی که بیمار دچار حملات مربوط به اختلال دویک می شود می توان برای درمان از کورتون یا پلاسمافرز استفاده کرد. در پلاسمافرز آنتی بادی های مضر از خون جدا می شود.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: استرس و گرما موجب تشدید این بیماری می شود لذا توصیه می شود مبتلایان از قرار گرفتن در محیط های گرم مانند دوش آب گرم، سونا و جکوزی بپرهیزند.

وی خاطر نشان کرد: بیماری دویک مانند MS خودایمنی که علت مشخصی برای آن پیدا نشده است. احتمال دارد در سال های آتی درمان قطعی این بیماری پیدا شود. اکنون دارویی به نام اکلو زوماب به صورت تحقیقاتی برای درمان این بیماری به کار رفته است که نتایج چشمگیری داشته است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه