ماساژ کف پا راهی برای رفع بی خوابی

ایران بانو دات کام

سلامت نیوز: عضو انجمن تحقیقات طب سنتی ایران گفت: هنرمندان و افرادی که به کارهای صنعتی مشغولند خوابشان به طور اختیاری کم می شود ؛ ماساژ کف پا، حمام معتدل، مشت و مال برای رفع کم خوابی و بی خوابی این افراد مفید است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، علت بی خوابی یا اختیارى است و یا اراده فرد در ایجاد آن دخالت دارد و یا غیر اختیاری است که بر اثر عارضه‏ اى به وجود مى‏ آید.

بی خوابی اختیارى را می توان به 3 دسته تقسیم کرد:

1. در صورتى است که فرد به کارهاى صنعتى و هنرى مشغول است و مزاجش خشک باشد، خواب کم برایشان کفایت می کند که یک امر طبیعى است.
2. اگر شخص خود را به کم خوردن عادت داده باشد در نتیجه مغز خشک شده و خواب شخص کم مى‏ شود.

3. اما صورت سوم اختیارى زمانى است که شخص پُرخورى می کند، معده سنگین می شود و از هضم باز مى‏ ماند در نتیجه شخص مدام در خواب پهلو به پهلو مى‏ شود تا اینکه خوابش نمى‏ برد. و اما اسبابى که بر انسان عارض و باعث بى خوابى مى‏ شود عبارت است از گرفتارى، ترس، شادى و خوشحالى و تفکر در امرى.

زهرا رئیسیان عضو فعال انجمن تحقیقات طب سنتی ایران با اشاره به اینکه با مطالعه بی خوابی در منابع مختلف طب سنتی در می یابیم که عدم رعایت سته ضروریه معادل عدم رعایت بهداشت خواب در طب امروزی است، ادامه داد: بیماری های عفونی، تب، اختلالات دردناک، اضطراب و افسردگی، بیماری های سیستم عصبی و کانسرها از علل بی خوابی محسوب می شوند.

از نظر حکمای طب سنتی علت اصلی بی خوابی سوء مزاج مغز است، بنابراین نوع سوء مزاج در بروز علائم بی خوابی موثر است. حرارت و خشکى مراکز عصبى به خصوص خشکى در پرده‏ هاى مغز سبب کم خوابى یا بی خوابى مى‏ شود. در این حالت باید از داروها و غذاهاى رطوبى و سرد مزاج استفاده کرد و بدن را باید از خلط غالب پاک سازی کرد.

اساس درمان بی خوابی در طب سنتی رطوبت بخشیدن به دماغ است که علاوه بر مفردات خواب آور که به صورت خوراکی یا استنشاقی اثر می کنند ماساژ کف پا، مشت و مال بدن و استحمام معتدل، نیز در درمان بی خوابی موثرند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه