مادران تا ۳ سالگی کنار فرزندان باشند

سلامت نیوز: چنانچه مادر در ٨ ماهگی کنار فرزندش نباشد، کودک دچار اضطراب بیگانه و غریبگی می شود و بعد از ١٢ ماهگی اضطراب جدایی به کودک دست می دهد.

غزال زاهد، فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان در روزنامه شهروند نوشت:اگر مادران می خواهند فرزندان سالمی به لحاظ روانشناختی تحویل جامعه دهند باید از ابتدای تولد تا ٣ سالگی، ٢٤ ساعته از فرزند خود مراقبت کنند و به او برسند.


پدیده دلبستگی در شیرخواران از ٨ ماهگی شروع می شود و پایان این پدیده ٣ سالگی است، در این دوران مراقبت از کودک باید همه جانبه باشد و مادر به لحاظ تماس چشمی، لمس، در دسترس بودن در تمام اوقات شبانه روز باید وجود داشته باشد. چنین کودکی پدیده دلبستگی را به خوبی طی می کند، اضطراب او کاهش می یابد و دچار اعتماد به نفس بالایی می شود.


اکنون در اروپا و آمریکا این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است و درصدد وضع قوانینی هستند تا بر اساس آن مادران تا ٣ سالگی در خدمت تربیت فرزندان باشند.
چنانچه مادر در ٨ ماهگی کنار فرزندش نباشد، کودک دچار اضطراب بیگانه و غریبگی می شود و بعد از ١٢ ماهگی اضطراب جدایی به کودک دست می دهد. چنانچه کودکی به لحاظ ژنتیکی نسبت به اضطراب آسیب پذیر باشد و پدیده دلبستگی نیز به طور مناسبی در او حل نشده باشد، در آینده به انواع اختلالات اضطرابی مبتلا می شود، عدم توانایی در تطابق با محیط همسالان پیامد این مشکل است و بر این اساس کودک در ٤سالگی نمی تواند احساس آرامش و ایمنی در مهدکودک داشته باشد. مراجعه به روانپزشک کودک و نوجوان راهکار مواجهه با این کودکان است. والدین زمانی که احساس می کنند کودک نسبت به سن خود ناآرام تر و ناامن تر است باید برای ارزیابی کامل او را نزد روانپزشک کودک و نوجوان ببرند و ملاک برای مراجعه احساس نگرانی والدین است.


حالت های اضطرابی به طور طبیعی در کودک وجود دارد ولی با افزایش سن زمانی که انتظار داریم او از مادرش جدا شود، با دیگران ارتباط برقرار کند و خلق و طبع آرام تری داشته باشد ممکن است آرام نگیرد، قشقرق به راه اندازد، از پدر و مادر خود آویزان باشد و علایم اضطراب را نشان دهد. این کودکان نمی توانند به تنهایی در اتاقی بخوابند یا در پارک ها سراغ همسالان رفته و با آنها بازی کنند، البته ممکن است این رفتارها بر اثر مشکلات دیگری باشند، اما باید گفت اختلالات اضطرابی ناشی از پدیده دلبستگی شایع، ناتوان کننده و نگران کننده است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه