فوبیای متداول مردان و زنان

سلامت نیوز: یک روانپزشک با اشاره به انواع ترس های مرضی و علت بروز آنها گفت: فوبیا، ترسی افراطی و شدید است که فرد نسبت به حیوانات، برخی موقعیت ها، عوامل طبیعی و خون دارد که علت آن رفتاری است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، افشین طیبی با بیان فوبیا یا ترس بیمارگونه، اظهار داشت: فوبیا، ترسی افراطی و شدید است که فرد نسبت به حیوانات، برخی موقعیت ها، عوامل طبیعی و خون دارد و خود به غیر منطقی و شدید بودن آن معتقد است.

وی افزود: بر خلاف اضطراب که عامل آن مشخص نیست، منبع ترس های بیمارگونه مشخص است و چنانچه فرد در آن موقعیت قرار گیرد، دلهره شدیدی پیدا می کند که با علائم جسمی همراه است.

این متخصص حوزه بهداشت روان، تصور فرد از قرار گرفتن در موقعیت ترس آور را نیز موجب ایجاد علائم ترس مرضی عنوان کرد و افزود: گاهی فرد بعد از قرار گرفتن در موقعیت ترس آور مانند هواپیما علائم جسمانی و روانی ترس بیمارگونه را نشان می دهد، اما گاهی تصور سوار شدن در هواپیما نیز می تواند این حالت را به وجود آورد.

طیبی گفت: اجتناب از موقعیتی که ترس شدید را ایجاد می کند راهکار مبتلایان به فوبیا است، مثلاً فردی که از هواپیما می ترسد، سوار آن نمی شود و اگر مجبور به سوار شدن شود، به شدت احساس دلهره می کند که با علائم جسمانی مانند افزایش ضربان قلب، فشار خون بالا، خشکی دهان و تعریق همراه است.

وی با تشریح انواع فوبیا، اظهار داشت: ترس شدید از حیوانات که شایع ترین آن موش و سوسک است، موجب می شود تا افراد مبتلا با دیدن این حیوانات دلهره شدیدی را تجربه کنند.

وی گفت: این نوع ترس بیمارگونه در زنان بیشتر از مردان است. همچنین فوبیای موقعیتی شامل قرار گرفتن در ارتفاع و محیط های بسته است که بر اساس آن فرد مبتلا یک بار در آن موقعیت قرار گرفته و بسیار ترسیده است، بنابراین شرطی شده و فکر می کند اگر باز در آن موقعیت قرار گیرد، همان اتفاق برایش تکرار می شود.

طیبی ادامه داد: ترس از عوامل طبیعی مانند سیل، زلزله و رعد و برق نیز نوعی ترس بیمارگونه است، از طرفی تزریق خون نیز نوعی فوبیاست که بر خلاف سایر ترس های بیمارگونه که با فعال شدن سیستم سمپاتیک و ایجاد حالات اضطرابی همراه است، ترس از تزریق خون با فعال شدن سیستم پاراسمپاتیک و غش کردن خود را نشان می دهد که در مردان بیشتر از زنان دیده می شود.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: علت اختلالات روانی زیستی، روانی و اجتماعی است که در مورد ترس های بیمارگونه باید به عوامل روانشناختی به ویژه رفتاری در بروز آنها اشاره کرد.

وی ادامه داد: بر اساس تئوری رفتاری، وقتی فرد در یک موقعیت خنثی مانند رعد و برق حالش بد می شود، در موقعیت مشابه که رعد و برق را می بیند یا صدای آن را می شنود دوباره حالش بد می شود.

وی تأکید کرد: مبتلایان در همان مراحل اولیه باید برای درمان اقدام کنند، چرا که اگر مدت زمان زیادی مثلاً یک سال از این ترس بگذرد، واکنش فرد به موقعیت ترس آور شدیدتر است.

طیبی حساسیت زدایی کلاسیک، تدریجی و غرقه سازی را درمان فوبیا دانست و افزود: غرقه سازی به صورت مواجهه ناگهانی با موقعیت ترس آور است که زیاد مورد قبول روانشناسان و روانپزشکان نیست، اما حساسیت زدایی تدریجی که بر اساس آن فرد به آرامی در موقعیت های ترس آور قرار می گیرد، توصیه می شود.

وی گفت: همچنین فرد باید یک طبقه بندی از مواردی که بیشترین تا کمترین ترس را در آن موقعیت در او ایجاد می کند، ارائه دهد، مثلاً در مورد ترس بیمارگونه از موش چنانچه فرد از دیدن تصویر موش کمتر از دیدن واقعی می ترسد، باید آن را بیان کند.

این روانپزشک اظهار داشت: درمان به تدریج از خط پایه که شامل کمترین استرس است، به صورت پله پله تا بالاترین استرس انجام می شود و پس از مواجهه با آن که البته باید واقعی باشد نه ذهنی، فرد آرام سازی عضلانی انجام می دهد.

وی با اشاره به دارو درمانی در درمان این اختلال خاطرنشان کرد: دارو 5 تا 10 درصد می تواند به درمان فوبیا کمک کند، زیرا علت ابتلا رفتاری است و درمان نیز باید رفتاری باشد، اما چنانچه فرد بر اثر فوبیا به افسردگی مبتلا شده باشد، می توان از داروهای ضد افسردگی استفاده کرد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه