آمنه بهرامی که در سال ۸۳ در حمله اسیدی ازسوی خواستگارش از ناحیه هر دو چشم نابینا شده و زیبایی چهره اش را تا حد زیادی از دست داده است، با اینکه در سال ۹۰ موفق به گرفتن نخستین حکم قصاص برای اسیدپاشی در جهان شد اما در آخرین لحظاتی که متهم برای اجرای حکم آماده می شد، از حق مسلم خود در برابر گرفتن دیه گذشت و پسر جوان با شرط پرداخت دیه و از جنبه عمومی جرم به زندان بازگردانده شد. آمنه بهرامی معروف ترین قربانی اسیدپاشی که بخاطر بخشش در لحظه قصاص چشم هایش، به چهره ای جهانی تبدیل شد، با حضور در دادسرا ...

آمنه بهرامی که در سال ۸۳ در حمله اسیدی ازسوی خواستگارش از ناحیه هر دو چشم نابینا شده و زیبایی چهره اش را تا حد زیادی از دست داده است، با اینکه در سال ۹۰ موفق به گرفتن نخستین حکم قصاص برای اسیدپاشی در جهان شد اما در آخرین لحظاتی که متهم برای اجرای حکم آماده می شد، از حق مسلم خود در برابر گرفتن دیه گذشت و پسر جوان با شرط پرداخت دیه و از جنبه عمومی جرم به زندان بازگردانده شد.

آمنه بهرامی معروف ترین قربانی اسیدپاشی که بخاطر بخشش در لحظه قصاص چشم هایش، به چهره ای جهانی تبدیل شد، با حضور در دادسرای فرهنگ و رسانه از تهیه کننده و کارگردان فیلم «لانتوری» شکایت کرد.

.

شکایت آمنه بهرامی،دختر قربانی اسیدپاشی از لانتوری - تصویر 1
 

 

آمنه بهرامی که به دلیل پرداخت نشدن هزینه های عمل جراحی اش در اسپانیا با گلایه های فراوانی به ایران بازگشت و مدعی است عوامل این فیلم با استفاده از جزئیات زندگی او و جملات کلیدی کتابش، اما بدون هیچگونه مجوزی، سناریو را نوشته و فیلم را ساخته اند.

ماجرای دریافت حکم قصاص چشم و پس از آن بخشش بزرگوارانه آمنه، او را به چهره ای جهانی تبدیل کرد.به همین خاطر کتابی که او درباره زندگینامه اش نوشته بود در سطح جهان با استقبال گسترده ای روبه رو شد. از طرفی با توجه به اولین بودن حکم قصاص و بخشش در پرونده آمنه شرکت های فیلمسازی در داخل و خارج کشور با پیشنهادات مختلف برای ساخت فیلم زندگی این قربانی اسیدپاشی پاپیش گذاشتند و در نهایت آمنه در سال ۹۳ با شرکتی آلمانی برای ساخت فیلم زندگی اش به توافق رسید.

.

 

سال ۹۱، پس از اینکه خبر بخشش اسیدپاش آمنه در رسانه های جهان منعکس شد یک شرکت فیلمسازی دولتی آلمانی برای ساخت فیلم، با این دختر پای میز مذاکره نشستند. آمنه در این باره به خبرنگار حوادث «ایران» گفت:«سال ۹۱ این شرکت آلمانی پیشنهاد ساخت فیلم زندگی ام را داد. آنها معتقد بودند با توجه به اولین حکم قصاص و بخشش در پرونده یک اسیدپاشی موضوع زندگی ام برای ساخت فیلم مناسب است. مذاکرات تا سال ۹۳ طول کشید و در نهایت قراردادی به ارزش ۲۵۰ هزار یورو معادل یک میلیارد تومان به اضافه سود ۲درصدی فروش فیلم به توافق و امضای دو طرف رسید. از آنجا که کارهای مقدماتی فیلم مدتی زمان می برد آنها ۱۰ هزار یورو معادل ۴۰ میلیون تومان به عنوان پیش پرداخت به حسابم واریز کردند تا من پای مذاکره با دیگران نروم. من هم این مبلغ را در همان سال صرف جراحی هایم دراسپانیا کردم.»

قربانی اسیدپاشی اظهارداشت:«شرکت آلمانی امسال از من زمان خواسته بود تا مقدمات کار را آماده کند. به همین خاطر وقتی در اسپانیا بودم پیگیر شدم اما در کمال تعجب وناباوری، شرکت فیلمسازی آلمانی اعلام کرد:ماجرای ساخت فیلم زندگی ام منتفی است و نمی توانند ادامه همکاری دهند. آنها مدعی بودند بهمن ۹۴ فیلمی به نام «لانتوری» در جشنواره برلین به نمایش بین المللی درآمده که با اینکه ساختار ضعیفی داشته اما نکته های سخت و کلیدی زندگی شما در آن به نمایش گذاشته شده پس سوژه این فیلم سوخته است. البته آنها با تشابهاتی که در فیلم و زندگی من وجود داشت فکر می کردند من فریب شان داده ام وخواستاربازگرداندن پیش پرداخت وسایرخسارت ها نیز بودند.

ضمن اینکه آلمانی ها مدعی شدند با تهیه کننده وکارگردان ایرانی قرارداد بسته ام که به طورکامل این موضوع را رد کردم.حال آنکه وقتی فیلم را دیدم و حتی تشابهات زیاد دیالوگ ها با جملات خودم را شنیدم به آنها حق دادم چنین تصوری درباره من داشته باشند حال آنکه آنها نیزپس ازبررسی هایی پی بردند من قرارداد را نقض نکرده ام. به همین خاطرپس ازاکران فیلم لانتوری، به ایران آمدم و با مراجعه به دادسرای فرهنگ و رسانه از «رضا درمیشیان» کارگردان و تهیه کننده این فیلم شکایت کردم. همچنین شکایتی نیز به سازمان سینمایی ارشاد ارائه کرده و نامه ای نیز برای وزیرفرهنگ وارشاداسلامی در این باره نوشته وخواستاررسیدگی به موضوع شدم.»

.

شکایت آمنه بهرامی،دختر قربانی اسیدپاشی از لانتوری - تصویر 3
 

آمنه بهرامی :این فیلم بار دیگر زندگی ام را سوزاند

آمنه همچنان برای درمان با مشکلات شدید مالی روبه رو است و به گفته پزشک معالجش در اسپانیا اگر نتواند هزینه عملش را فراهم کند به دلیل خشکی چشم با مشکلات فراوان دیگری مواجه می شود. این دختر که همه امیدش برای ادامه درمان به دریافت مابقی قراردادش با شرکت فیلمسازی آلمانی بوده گفت:«وقتی فیلم را نگاه کردم واقعاً ناراحت شدم. در سناریوی این فیلم نه تنها از لحظات کلیدی زندگی من پس از اسیدپاشی استفاده شده بود حتی جملاتی که من گفته بودم نیز از زبان بازیگر بیان می شد. مجید در آخرین لحظات پیش از اسیدپاشی به من گفت:«یا مال من باش یا هیچ کس» و من این را در کتابم آورده ام. بخش دوم لانتوری هم با همین جمله شروع می شود. یا جمله «من بخشیدم. دیگر چیزی برای باختن ندارم» که لحظه بخشیدن مجید گفتم را نیز در فیلم استفاده کرده اند. همین طور وقایع و اظهارات شاهدان در پارک رسالت(محل اسیدپاشی).»وی افزود:«من این پول را برای عمل هایم لازم داشتم ولی با پا پس کشیدن شرکت فیلمسازی آلمانی، فقط می توانم بگویم «آقای درمیشیان و فیلم لانتوری زندگی ام را دوباره سوزاندند». من در این دو سال از دو کارگردان ایرانی و یک شرکت اسپانیایی پیشنهاد داشتم اما به خاطر قرارداد با شرکت آلمانی همه را رد کردم. اما حالا دیگر همه چیز خراب و زندگی ام نابود شده و بار دیگر به فنا رفته است.»

.

شکایت آمنه بهرامی،دختر قربانی اسیدپاشی از لانتوری - تصویر 4


آمنه بهرامی :از مصاحبه هایم سوءاستفاده شد

آمنه بهرامی درعین حال درباره انتشار مصاحبه ای از او که همزمان با اکران این فیلم با یکی از روزنامه ها انجام داده بود، گفت:«من فیلم را ندیده بودم و از مضمون آن نیز خبر نداشتم و فقط می دانستم درباره اسیدپاشی است. وقتی یکی از رسانه ها درباره آن با من مصاحبه کرد گفتم:«هر کس به قربانیان اسیدپاشی کمک می کند، دستش درد نکند» اما این جمله من به عنوان تیتری تبلیغاتی برای فیلم استفاده شد و نوشتند؛ «آمنه از رضا درمیشیان به خاطر فیلم «لانتوری»تشکر کرد». به نظر من این کار اصلاً درست واخلاقی نبود و حالا هم فقط منتظر رأی دادگاه هستم. خسارتی که به من وارد شده، با شرایطی که من دارم خیلی سنگین است و امیدوارم رسیدگی لازم در این باره هر چه زودتر انجام شود.»

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه