خطرات مشاجرات خانوادگی را دست کم نگیرید

سلامت نیوز: بحث ها و درگیری های لفظی و نگرانی بیش از حد از مشکل های خانوادگی، منجر به افزایش خطر مرگ در سنین میانسالی می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران، درگیری با خانواده، دوستان و همسایگان، بزرگ ترین خطر مطرح شده برای سلامت جسمی و روانی افراد است و مردان و افرادی که کمتر در فعالیت های اجتماعی درگیر هستند (مردان بیکار)، بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

دکتر رایک لوند، استاد بهداشت عمومی در دانشگاه کپنهاگ که تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام داده است، می گوید: روابط اجتماعی استرس زا در زندگی مشترک زمانی که 2 تا 3 برابر افزایش یابد، خطر مرگ را افزایش می دهد.
به عبارتی، زوج هایی که شرایط استرس زایی را در زندگی مشترک شان تجربه می کنند، در معرض خطر مرگ زودرس قرار دارند.
به گفته این محقق، نگرانی مداوم در زندگی مشترک و خواسته های متعدد از همسر و فرزندان و به طور کلی درگیری و بحث و مجادله مهم ترین عوامل خطر هستند.
در این تحقیقات، فاکتورهایی مانند بیماری های مزمن، علایم افسردگی، سن، جنس، وضعیت تأهل، حمایت از روابط اجتماعی و موقعیت اجتماعی و اقتصادی در نظر گرفته شد. همچنین همه مردان شرکت کننده در این مطالعه، خارج از محیط های کاری بودند و در واقع فعالیتی جهت کسب و کار انجام نمی دادند و در معرض استرس های ناشی از روابط اجتماعی آسیب پذیر قرار نداشتند.
سیمون رگو، مدیر آموزش روانشناسی کالج پزشکی آلبرت انیشتین در شهر نیویورک می گوید: در حالی که مدت طولانی است که نقش حفاظتی روابط اجتماعی سالم در زندگی شناخته شده است، نتایج حاصل از این مطالعه نشان می دهد که روابط اجتماعی در واقع شبیه به یک شمشیر دولبه است و در صورت ناسالم بودن، اثرات مخربی خواهند داشت.
برای این بررسی، او داده ها را روی 10 هزار زن و مرد در گروه سنی 52-36 سال که در مطالعه بهداشت عمومی و سلامت اجتماعی شرکت کرده بودند، جمع آوری کرد.
از شرکت کنندگان در مورد روابط اجتماعی روزمره شان بویژه افرادی که علاوه بر همسر در میان شرکا، کودکان، بستگان، دوستان و همسایگان نیز حضور داشتند، سؤال هایی درباره خواسته ها و تقاضا های بیش از حد دیگران و منبع نگرانی عمده و مشکل هایی که دیگران برایشان به وجود می آورند و این که چگونه این مشکل ها اغلب به وجود می آیند، پرسیده شد.
در این بررسی که از سال 2000 تا پایان سال 2011 انجام گرفت، مشخص شد 196 زن (4 درصد) و 26 مرد (6 درصد) فوت کرده اند و نزدیک به نیمی از مرگ و میر ها ناشی از سرطان بوده است. همچنین بیماری قلبی و سکته، بیماری های کبد، تصادف ها و خودکشی به ترتیب در جایگاه های بعدی قرار دارند.
در این مطالعه از هر 10 شرکت کننده یک نفر اعلام کرد که فرزندان شان به واسطه نیازها و خواسته های بیش از حد، منبع اصلی نگرانی شان بوده اند.
9 درصد از آنها اعلام کرده بودند همسرشان منبع اصلی خواسته های متعدد و ایجاد نگرانی بودند. 6 درصد مشکل ها را بین اقوام شان ذکر کرده و 2 درصد نیز مسائل و مشکل هایشان مربوط به دوستان شان بود.
با توجه به نتایج حاصل از داده ها، مشخص شد این تنش ها به هر علتی به احتمال 50 تا 100 درصد با افزایش مرگ و میر در ارتباط بود. محققان دریافتند در میان این همه تنش، بحث و درگیری لفظی مضرتر از همه است.
بحث های مکرر به هر علتی با همسر، همکاران، دوستان یا همسایه ها دو یا سه برابر خطر مرگ را افزایش می داد و این نتایج با افرادی که کمتر در ارتباط با این نوع مشکلات بودند، مقایسه شد.
با این حال محققان گمان می کنند تجربه استرس ناشی از درگیری های لفظی و نگرانی از وضعیت موجود، خطر مرگ را افزایش می دهد. آنها دریافتند زمانی که شرایط استرس زا در نمونه ها افزایش یافته بود، احتمال مرگ زودرس نیز افزایش می یافت.
همچنین افزایش خطر مرگ و میر مربوط به ��طح بالای هورمون استرس و افزایش فشار خون در شرایط درگیری های لفظی عنوان شده است.
علاوه بر آن تعامل بین موقعیت های استرس زا و پاسخ استرس بدن و عوامل دیگر از جمله ژنتیک، محیط زیست، عوامل اقتصادی و اجتماعی و پاسخ های روانی به احتمال زیاد همگی در ارتباط با درگیری ها و به دنبال آن قرار گرفتن در معرض خطر مرگ نقش دارند.
تحقیقات نشان داد یادگیری می تواند برای مقابله با درگیری و استرس مؤثر باشد.
همچنین مهارت متعادل کردن میزان نگرانی و اجتناب از برخی خواسته ها در روابط نزدیک اجتماعی و مدیریت تعارض در زوج ها و خانواده ها و همچنین در خانواده های سنتی از جمله استراتژی های مهم برای کاهش مرگ و میر زودرس در نظر گرفته شده است.
مدیر آموزش روانشناسی دانشکده پزشکی آلبرت انیشتین می گوید: با توجه به این یافته ها به نظر نتیجه گیری معقول و منطقی است و ضرورت اجرای دخالت های روانی مانند درمان رفتاری- شناختی را بویژه در بین خانواده ها فراهم می کند تا افراد بتوانند مهارت های خاصی مانند نحوه مدیریت نگرانی ها، نحوه مطالبات شان از روابط اجتماعی نزدیک و همچنین مدیریت تعارض را یاد بگیرند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه