حسادتهای همکاران، استرس های شغلی را افزایش می دهد

سلامت نیوز: یک روانشناس گفت: مهارت حل مسأله در حل استرس های شغلی مؤثر است. متأسفانه در محیط های کاری، حسادت ها و تنگ نظری ها به چشم می خورد و موجب می شود تا روابط صمیمانه همکاران تحت الشعاع قرار گیرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، سیما فردوسی با بیان یادگیری مهارت های دهگانه زندگی برای سازگاری با رخدادهای آن اظهار داشت: مهارت های دهگانه زندگی شامل خودآگاهی، همدلی، روابط بین فردی، ارتباط مؤثر، مقابله با استرس، مدیریت هیجان، حل مسأله، تصمیم گیری، تفکر خلاق و تفکر نقادانه است.

وی با توضیح درباره مهارت حل مسأله افزود: مهارت حل مسأله یعنی راه های مختلفی که می تواند به حل آن مسأله کمک کند، بر این اساس باید راه های مختلف را مقابل خود قرار داده و یکی یکی آنها را امتحان کنیم، چنانچه یکی از راه حل ها به حل مسأله کمک نکرد باید آن را کنار گذاشته و راه دیگر را آغاز کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: سرعت عمل در این مهارت بسیار حائز اهمیت است، ضمن اینکه چنانچه راه حلی مؤثر واقع شود باید آن را ادامه دهیم. این راه حل ها در دنیای واقعی صورت می گیرد نه بر روی کاغذ، مثلاً دانش آموزی که می خواهد برای قبولی در کنکور و راهیابی به دانشگاه موفق شود باید قبولی در کنکور را مسأله و راه حل های مختلف مانند برنامه ریزی با در نظر گرفتن زمانبندی و توانایی های خود را حل مسأله در نظر گیرد.

وی افزود: چنانچه نوع برنامه ریزی مؤثر واقع نشود و او احساس کند که نمی تواند در مدت زمان باقیمانده درس ها را مرور کند، باید در جدول زمانبندی تغییراتی ایجاد کند.

این متخصص حوزه بهداشت روان درباره تأثیر مهارت حل مسأله بر روابط خانوادگی گفت: خانمی که با خانواده همسرش مشکل دارد و این مشکل موجب عدم رفت و آمد با آنها شده است باید در نوع روابطش با آنها تجدید نظر کند و از راه هایی مانند یادگیری فرهنگ و زبان خانواده همسر، مدیریت رفت و آمد و احترام گذاشتن به آنها برای بهبود روابط استفاده کند.

فردوسی اظهار داشت: مناسبت های ملی و مذهبی، تهیه دسته گل و شیرینی فرصت مناسبی برای احیای روابط خانوادگی قطع شده است.

وی افزود: دین مبین اسلام بر صله رحم و احوالپرسی از اقوام و نزدیکان تأکید فراوانی کرده است، بنابراین با در نظر گرفتن اینکه مردم جامعه ما به آموزه های دینی و ملی خود احترام می گذارند، می توان از این ویژگی برای بهبود روابطی که با مشکل مواجه شده است استفاده کرد.

این متخصص حوزه بهداشت روان اذعان داشت: بهبود روابط به میزان مشکل طرفین بستگی دارد، بنابراین چنانچه فردی بخواهد رابطه ای را که به شدت آسیب دیده است احیا کند، نباید انتظار داشته باشد در جلسات اول این رابطه مانند روز اول شود و لازم است رفتار خود را مدام تکرار کند تا نتیجه مطلوب را به دست آورد.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: مهارت حل مسأله در حل استرس های شغلی نیز مؤثر است و براساس آن افراد می توانند نزاع های محیط کاری خود را از این طریق حل کنند، متأسفانه در محیط های کاری، حسادت ها و تنگ نظری ها به چشم می خورد و موجب می شود تا روابط صمیمانه همکاران تحت الشعاع قرار گیرد.

وی افزود: کسی که نسبت به همکار خود بی اعتنا بوده است و حتی به او ناسزا گفته است باید از او عذرخواهی کند و آرام آرام به احیای آن رابطه بپردازد. نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است، تمرین و تکرار مهارت های زندگی به ویژه حل مسأله در موارد ذکرشده است.

وی خاطرنشان کرد: درونی شدن مهارت های دهگانه به ویژه مهارت حل مسأله، همانطور که ذکر شد نیاز به تمرین و تکرار دارد، بنابراین افراد برای تسلط بر شرایط و کنترل آن، نباید انتظار داشته باشند که یک شبه ره صد ساله را بپیمایند.

وی گفت: همچنین چنانچه فرد در حل مشکل خود ناتوان ماند می تواند از مشاور کمک بگیرد، قرار نیست همه مشکلات را به تنهایی حل کنیم. مشاور به عنوان فردی که نفر سوم محسوب می شود و روابط بین فردی را ارزیابی می کند می تواند در ارائه راهکار به مراجع مؤثر واقع شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه