تحت درمان قرار گرفتن در سه ماهه اول بارداری مانع انتقال ایدز به جنین می شود

ایران بانو دات کام

سلامت نیوز: دکتر صداقت گفت: تحت درمان قرار گرفتن مادر متبلا به ایدز قبل از اتمام سه ماهه اول بارداری می تواند انتقال ایدز را به جنین به صفر برساند.

دکتر عباس صداقت رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، با بیان این که انتقال ایدز از مادر مبتلا به جنین از سه طریق خون بند ناف، در حین زایمان و شیر مادر انجام می شود، گفت: در حالت عادی احتمال انتقال ایدز از مادر به جنین بدون دخالت های درمانی بین 40 تا 50 درصد است ولی اگر مادر باردار در سه ماهه اول بارداری تحت درمان با داروهای پیشگیری که حجم ویروس را به کمترین حد می رساند، قرار گیرد و زایمان به صورت سزارین و با نهایت دقت انجام شود و نوزاد بعد از مدتی پس از تولد هم تحت درمان دارویی قرار گیرد، این احتمال از انتقال به صفر می رسد.

وی اظهار داشت: برنامه ریزی برای به دنیا آمدن نوزاد سالم از سال گذشته آغاز شده است که دستور العملهای آن از ابتدای سال در قالب فاز اول در 16 منطقه دانشگاهی اجرا شده است که در این 16 منطقه هم این برنامه در 10 منطقه که آمار ابتلا به ایدز زیاد بوده و پر خطر بودند اجرا می شود.

صداقت ادامه داد: در این مناطق از تمام زنان باردار به صورت رایگان آزمایش HIV گرفته می شود که در صورت مثبت بودن آزمایش این زنان تحت درمان قرار می گیرند.
وی خاطر نشان کرد: فاز دوم این برنامه قرار است که در اواسط شش ماه دوم سال در کل کشور تسری پیدا کند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه