اورژانس رسیدگی به بیماران روانی/ افراد روان پریش را تحریک نکنید

سلامت نیوز: رئیس هیأت مدیره انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا افرادی را که دچار تحریکات فیزیکی شدید شده اند، جزو فوریت های روانپزشکی بیان کرد که باید از فاصله دور به حرف های آنها گوش داده شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، مظفر روحانی درباره فوریت های روانپزشکی اظهار داشت: شایع ترین فوریت روانپزشکی، کنترل فردی است که تحریکات شدید فیزیکی دارد. این تحریکات می تواند ناشی از بیماری های اعصاب و روان مانند اختلال دوقطبی به ویژه در فاز مانیا، اسکیزوفرنیا، اختلالات هذیانی و سوء مصرف الکل باشد.

وی افزود: در کشور ما در چند سال اخیر مصرف متاآمفتامین ها مانند شیشه بالا رفته و موجب خشونت علیه خود فرد و دیگران شده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش تصریح کرد: مصرف متاآمفتامین ها موجب توهمات شنوایی و بینایی در فرد مصرف کننده می شود. این افراد به اطرافیان خود بدبین می شوند و نسبت به آنها سوءظن پیدا می کنند. در مواردی که فرد متأهل است، توهم خیانت نسبت به همسر و خشونت علیه او شایع است.

وی ادامه داد: برای مداخله در این فوریت روانپزشکی باید ابتدا از فردی که دچار خشونت شده دور شویم زیرا نزدیک شدن به او می تواند موجب صدمه زدن به ما شود. چنانچه فرد اسلحه گرم یا سرد دارد باید ارزیابی کنیم که در چه وضعیتی است و اگر خود یا دیگران را تهدید به کشتن می کند، باید با نیروی انتظامی تماس گرفته شود.

رئیس هیأت مدیره انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا گفت: یکی از نکات مهم موقع مداخله در فوریت های روانپزشکی به ویژه در مورد کسانی که دچار تحریکات شدید فیزیکی شده اند این است که با آنها صحبت نکنیم و فقط به حرف هایشان گوش دهیم تا به لحاظ هیجانی تخلیه شوند. از طرفی باید از او پرسید که چه خواسته ای دارد، چنانچه فرد ناسزا بگوید باز هم نباید واکنش نشان داد زیرا موجب تحریک پذیری بیشتر او می شود.

وی افزود: برای کنترل فرد باید دست کم چهار نفر حضور داشته باشند و در یک لحظه به او نزدیک شوند و یک نفر سر بیمار، دو نفر دست و پا و نفر دیگر با بیمار صحبت کند که هدف آنها از نزدیک شدن به او مراقبت و کنترل بیمار است زیرا برخی افراد بدبین فکر می کنند که دیگران با نزدیک شدن می خواهند به آنها آسیب برسانند.

این روانپزشک تهدید به خودکشی را یکی دیگر از فوریت های روانپزشکی بیان کرد و افزود: کسانی که درباره خودکشی خود صحبت می کنند، اورژانس روانپزشکی محسوب می شوند. مثلاً اگر نوجوان، بیمار افسرده یا فرد مسن بگوید که می خواهد خودکشی کند به لحاظ روانپزشکی یک اورژانس بسیار مهم تلقی می شود.

رئیس هیأت مدیره انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا تصریح کرد: بخشش اموال و اشیاء گرانقیمت به دیگران، گرفتار شدن در بحران، نوشتن یادداشت و گوشه نشینی نیز می تواند موجب نگرانی اطرافیان نسبت به فرد گوشه گیر شود. چنانچه بیمار در خانه است باید تحت مراقبت بیست و چهار ساعته قرار گیرد. اما در هر صورت مراجعه به مراکز درمان روانپزشکی توصیه می شود.

وی افزود: از هر 10نفری که اقدام به خودکشی می کنند، 8 نفر قبل از خودکشی درباره آن صحبت کرده اند بنابراین آمار 80 درصدی نشان م�� دهد که باید نسبت به این گفته حساس بود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش با اشاره به آمار اختلالات روانی در کشور گفت: آمار سلامت روانی در کشور نسبت به استانداردهای بین المللی کمی نگران کننده است، در حال حاضر آمار شیوع اختلالات اعصاب و روان در دنیا 21 درصد جمعیت است در حالی که آمار اختلالات اعصاب و روان در ایران که 2 سال پیش منتشر شده است 23.6 درصد عنوان می شود که حدود 4 درصد بیماران روان پریش و 19 درصد مبتلایان به افسردگی و اضطراب را دربر دارد.

رئیس هیأت مدیره انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا خاطرنشان کرد: مراجعه به روانپزشک، روانشناس و مشاور می تواند در پیشگیری از ابتلا به اختلالات روانی و در صورت ابتلا، درمان این اختلالات مؤثر باشد بنابراین توصیه می شود افراد نسبت به فوریت های روانپزشکی حساس باشند چرا که سلامت آنها را تحت الشعاع قرار می دهد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه