استعمال دخانيات در دوران بارداري

 استعمال دخانيات در دوران بارداري

 

نویسندگان:گروه نویسندگان

 

مضرات کشیدن سیگار بی شمار است و مطالعه زیادی در این مورد در مراکز پزشکی مختلف به عمل آمده و همه کم و بیش از آن اطلاع دارند. در زنان باردار علاوه بر مادر، جنین نیز تحت تاثیر قرارمی گیرد و هرچه تعداد سیگار زیادتر باشد اختلالات حاصل از آن بیشتر است.
اداره بهداشت آمریکا در سال 1969 گزارش داد که در زنان بارداری که سیگار می کشند وزن نوزاد کمتر از طبیعی بوده و به علاوه تعداد زایمان زودرس نیز بیشتر است به طوری که در خانم های سیگاری وزن نوزاد حداقل 200 گرم کمتر از افراد مشابهی است که سیگار نمی کشند. البته تعداد سیگاری که در 24 ساعت کشیده می شود بسیار مهم است و کاهش وزن نوزاد موقعی اتفاق می افتد که زن باردار در شبانه روز بیش از 15 عدد سیگار بکشد. بنابراین اگر ترک سیگار مشکل است باید تعداد آن کاهش یابد و سعی شود که تعداد سیگار در شبانه روز از ده عدد تجاوز نکند.
اگر مادر سیگار را قبل و یا در دوران بارداری ترک نماید هیچ گونه اثر زیان بخشی در نوزادان مشاهده نمی شود.
اخیرا مقاله ای در مجله پزشکی انگلستان به چاپ رسیده که نشان می دهد حرکات تنفسی جنین 7 الی 9 ماهه در داخل رحم با کشیدن دو سیگار پی در پی توسط مادر کاهش می یابد. تعداد جنین مرده نیز در زنان باردار سیگاری بیشتر است.
نیکوتین موجود در سیگار باعث انقباض عروق کوچک می شود به این ترتیب ممکن است اختلالاتی که در گردش خون جفت و رحم بوجود آورد.
بیماری های تنفسی مانند ذات الریه و برونشیت در نوزاد مادران سیگاری در سال تولد بیشتر از سایرین است.
بچه شیرخواری که مادرش سیگار می کشد. دود سیگار را از راه پوست، دستگاه تنفس و گوارش جذب می نماید. بنابراین خانم های سیگاری را باید تشویق نمود که در دوران بارداری سیگار را ترک نموده و حداقل تا وقتی که کودک یک ساله شود، استفاده مجدد آن را به تعویق بیاندازند.
منبع مقاله :
گنجی، مبین؛ پورفخاران، محمد؛ حجاران، مریم؛ (1391)، رموز طلایی بارداری موفق، قم: ابتکار دانش، چاپ ششم . 

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه