حال این‌روزهای تئاتر برای مخاطبان بهتر از دست‌اندرکاران آن است. اجراهای زیاد با موضوعات و تم‌های متفاوت در سالن‌های تماشاخانه‌های مختلف روی صحنه هستند که مانور برای انتخاب را گسترش می‌دهند و هر سلیقه‌ای را می‌تواند جذب کند. برای انتخاب دقیق‌تر از میان همه آنچه هست، باید نگاهی به صاحب اثر و داستانی که روی صحنه به تصویر می‌کشد داشت. «آناکارنینا» به تلویزیون آمده!. تماشاخانه ایرانشهر این روزها با نمایش «آنا کارنینا» مخاطبان زیادی را برای خود دست و پا کرده؛ نمایشی که تا ۲۷ تیر بیشتر روی صحنه ن ...

از خیانت همسر چینی تا اعترافات شهاب حسینی

 

 

 حال این‌روزهای تئاتر برای مخاطبان بهتر از دست‌اندرکاران آن است. اجراهای زیاد با موضوعات و تم‌های متفاوت در سالن‌های تماشاخانه‌های مختلف روی صحنه هستند که مانور برای انتخاب را گسترش می‌دهند و هر سلیقه‌ای را می‌تواند جذب کند. برای انتخاب دقیق‌تر از میان همه آنچه هست، باید نگاهی به صاحب اثر و داستانی که روی صحنه به تصویر می‌کشد داشت.

 

 


 

«آناکارنینا» به تلویزیون آمده!

تماشاخانه ایرانشهر این روزها با نمایش «آنا کارنینا» مخاطبان زیادی را برای خود دست و پا کرده؛ نمایشی که تا ۲۷ تیر بیشتر روی صحنه نیست. آرش عباسی علاوه بر نویسندگی، طراح و کارگردانی این تئاتر، طراحی صحنه و لباس را نیز خود انجام داده است، نام نمایش خود را از رمانی به همین نام نوشته لئو تولستوی وام گرفته اما داستانش را در قالب زندگی یک زوج طلاق گرفته که حالا بار دیگر در استودیوی تلویزیونی مقابل هم قرار گرفتند تعریف می‌کند. معصومه رحمانی و بهنام شریفی تنها بازیگران این نمایش هستند که هر شب ساعت ۱۹:۳۰ در تماشاخانه ناظرزاده کرمانی روی صحنه رفته است.

 

 

مروری بر نمایش‌های روی صحنه

 

 

 

ترکیبی از هدایت و یوشیج

سالن استاد سمندریان ایرانشهر میزبان نمایش «بوف نه چندان کور» محمدعلی سجادی است. سجادی که چندی پیش آخرین فیلمش «تمرین برای اجرا» در سینما اکران بود؛ حالا با برداشتی آزاد از کتاب «بوف کور» نوشته صادق هدایت نمایشش را روی صحنه برده، نمایشی که ترانه‌هایش ر�� از افسانه نیما یوشیج برگرفته است. مسعود کرامتی، رحیم نوروزی، نازنین کریمی و الهام نامی بازیگران این کار هستند که تا ۳۰ تیر اجرای خود را ادامه می‌دهد. 

 

 

مروری بر نمایش‌های روی صحنه

 

معجونی و داستان‌های چخوفی‌اش

محمدحسن معجونی این روزها با بچه‌های گروه لیو دو اجرا را به صورت همزمان در تماشاخانه پالیز روی صحنه برده است. معجونی باز هم سراغ نمایشنامه‌های روسی رفته، «سه خواهر» آنتوان چخوف که با کمی تغییرات برای درک راحت‌تر مخاطب غریبه با دنیای روسیه آماده شده است و «ماجرای مترانپاژ» الکساندر وامپیلوف، که نمایشنامه‌هایش شباهت بسیاری به کارهای چخوف دارد تا جایی که او را چخوف قرن بیستم خوانده‌اند. 

 

 مروری بر نمایش‌های روی صحنه

 

 

خرس‌های ماتئی ویسنی‌یک روی صحنه

دیگر سالن تماشاخانه پالیز هم میزبان دو نمایش است. نمایش «داستان خرس‌های پاندا» براساس نمایشنامه مشهوری از ماتئی ویسنی‌یک و با نام کامل «داستان خرس‌های پاندا به روایت یک ساکسیفونیست که دوست دختری در فرانکفورت دارد» است که توسط تینوش نظم‌جو ترجمه شده. شیوا اردوئی کارگردان این اثر برای بازی دو کاراکتر این نمایش رضا مولائی و سهیلا گلستانی را برگزیده است.

 

 

مروری بر نمایش‌های روی صحنه

 

سومین اجرای کوشک‌جلالی

دیگر نمایش روی صحنه سالن پالیز «سیستم گرون هولم» علیرضا کوشک جلالی است که پیش از این در فرهنگسرای نیاوران و تماشاخانه باران دوبار اجرا داشته است. بازیگران نمایش همان ترکیب قبلی الهام پاوه‌نژاد، سینا رازانی، امیرحسین رستمی و رضا مولایی هستند که نقش چهار متقاضی کاری را بازی می‌کنند که برای بدست آوردنش درگیر یک معما می‌شوند.

 

 

مروری بر نمایش‌های روی صحنه

 

ترکیبی از رپر ایرانی، هملت و افیلیا

در تماشاخانه شهرزاد سه اجرا همزمان روی صحنه است. سالن یک تئاتر «هملت، تهران ۲۰۱۷» به کارگردانی کیومرث مرادی روزهای پایانی اجرای خود را سپری می‌کند. این نمایش که داستان عشق هملت و افیلیای این زمانه را تعریف می‌کند به واسطه حضور یک رپر به عنوان بازیگر سر و صدا کرده است.

 

 

مروری بر نمایش‌های روی صحنه

 

بهمن کوچیک نام یک آدم است

نمایش «بهمن کوچیک» پس از اجرای موفق در سالن انتظامی خانه هنرمندان، حالا در سالن سه تماشاخانه شهرزاد درحال اجراست. مهران نائل کارگردان این اثر، نمایشنامه‌ای را که گروهی و به واسطه بداهه‌پردازی نوشته شده، اینطور توضیح می‌دهد: «سیگار برای سلامتی خیلی بد است و خیلی هم ضرر دارد. سیگار اعتیادآور است و عامل اصلی سرطان هم شناخته شده است. این چیز خطرناک اگر نام یک آدم باشد، دیگر خیلی بدتر است». کارگردان در کنار محمد بحرانی، امیر سلطان‌احمدی و مهدی شاهپیری بازیگران نمایش هستند.

 

 

مروری بر نمایش‌های روی صحنه

 

ماه پیشونی عروسکی و موزیکال

آزاده انصاری این روزها نمایش موزیکال «ماه پیشونی» را در سالن سه پردیس شهرزاد در حال اجرا دارد. این نمایش موزیکال و عروسکی و برگرفته از داستانی به همین نام است که توسط ایوب آقاخانی نوشته شده.

 

 

مروری بر نمایش‌های روی صحنه

 

خیام به روایت غریب‌پور

بهروز غریب پور تازه‌ترین اثر خود، اپرای «خیام» را به تازگی روی صحنه برده است. این اپرا که همچون گذشته عروسکی است با تیم کثیری از بازی‌دهندگان، نوازندگان و بازیگران رادیویی روی صحنه رفته است. آخرین نمایش غریب‌پور تا میان مرداد در تالار فردوسی اجرا خواهد شد.

 

مروری بر نمایش‌های روی صحنه

 

عبید زاکانی با شاخه نبات روی صحنه رفت

دیگر نمایش موزیکال، این روزها در تالار وحدت روی صحنه است. این نمایش اپرایی با نگاهی به منظومه «موش و گربه» عبیدزاکانی نوشته شده. «شاخ نبات» به نویسندگی و کارگردانی مهدی شمسایی با بازی شهرام قائدی، سارا خویینی‌ها، داریوش موفق، عباس شادروان، روزبه اختری و ماه‌چهره خلیلی تا پایان تیرماه اجرا خواهد شد.

 

مروری بر نمایش‌های روی صحنه

 

داستان خیانت همسر چینی

«همسر چینی» نمایشنامه‌ای است که رحمت امینی نوشته و مرجان قمری روی صحنه برده است. این نمایش که در اداره تئاتر، خانه نمایش در حال اجراست و به روزهای پایانی خود نزدیک شده است. محمد خوشبختیان، مینو نوبهاری در نقش یک زن و مرد دوره‌گردند که قصد دارند قصه خیانت زن و شوهرهای چینی را روایت کند.

 

مروری بر نمایش‌های روی صحنه

 

 

مفیستو یا پیمان با شیطان

نمایشنامه «مفیستو» نوشته آرین منوشکین این روزها به کارگردانی دکترمسعود دلخواه در سالن اصلی تالار مولوی روی صحنه رفته است. این نمایشنامه براساس رمانی به همین نام از کلاوس مان است. مان که رمان خود را با الهام از داستان دکتر فاوستوس و مفیستوفلس (شیطان افسانه‌های آلمانی) نوشته، زندگی ۱۰ ساله یک بازیگر تئاتر را روایت می‌کند که برای پیشرفت شغلی‌ای با شیطان هم پیمان می‌شود. نمایش پربازیگر دلخواه تا نیمه مرداد روی صحنه خواهد بود.

 

 

مروری بر نمایش‌های روی صحنه

 

اوردوز در محراب

نمایش «اوردوز» شهاب امرایی در سالن اصلی تالار محراب روزهای پایانی اجرای خود را می‌گذارند. سعید کاظمی نویسنده نمایشنامه این اثر و فرشید صمدی پور، امین اسکندریان، معصومه رضایی، فاطمه سرمدی، داوود سلیمانی، نسترن قاضیانی، ملیکا مشعل، محمد نریمانی و حسن اسدی بازیگران این نمایش هستند.

 

 

مروری بر نمایش‌های روی صحنه

 

اعترافات نصیریان و حسینی در تئاترشهر

تئاترشهر این روزها به واسطه نمایش شهاب حسینی که در تالار اصلی روی صحنه رفته بسیار پر رفت و آمد است. «اعتراف» دومین تجربه شهاب حسینی در مقام کارگردان، پس از کارگردانی فیلم «ساکن طبقه وسط» است. «اعتراف» که داستان یک کشیش است که نقش آن را علی نصیریان بازی می‌کند؛ نوشته برد میرمن است. میرمن این نمایشنامه را از سریال ده قسمتی خود که در سال ۲۰۱۰ کارگردانی کرده بود نوشته و داستان یک مزدور که شبانه به کلیسا می‌آید را روایت می‌کند. شهاب حسینی در کنار سایر بازیگرانش صالح میرزا آقایی، نیما رئیسی، مهدی بجستانی، پرویز بزرگی، شهرام ابراهیمی، میثاق زارع، غزاله نظر، ایلیا نصرالهی، پرند عین بیگی، تنی آواکیان، فاطمه عرب کرمانی، مهران هاشمی و فرنام حقیقت‌جو روی صحنه می‌رود.

 

 

مروری بر نمایش‌های روی صحنه

 

 

ساحره یونانی دست به انتقام می‌زند

سالن چارسو نمایش «مده‌آ، فصل دوم» را در حال اجرا دارد. این نمایش نوشته مهدی شفیعی‌زرگر و به کارگردانی میلاد نیک‌‎آبادی است که تا پایان تیرماه اجرای خود را ادامه می‌دهد.  سال ۹۳ نمایشی با نام «مده‌آ» به کارگردانی سهراب سلیمی روی صحنه رفته بود. مده‌آ نام زن ساحره‌ای در یونان باستان است که این‌بار و در نمایش نیک‌آبادی تحت توطئه قرار می‌گیرد و درنهایت به فکر انتقام می‌افتد.

 

 

مروری بر نمایش‌های روی صحنه

 

صبحانه دو سرباز و یک افسر

«صبحانه در غروب» گلچهر دامغانی نمایش این روزهای سالن قشقایی است که تنها یک هفته تا پایان اجرای خود فاصله دارد. قصه دامغانی، روایت یازده سال پیش دو سرباز و یک افسر است که به واسطه عشق سه مرد به هم پیوند می‌خورند. مجتبی پیرزاده، علی‌رضا ثانی‌‎فر، شمسی‌صادقی، حسین‌فرضی‌زاد، سلما کریم‌عمری بازیگران نمایشی هستند که برای نوجوانان بالای ۱۵ سال توصیه شده است.

 

 

مروری بر نمایش‌های روی صحنه

 

سالن سایه و دو نمایش

سالن سایه تئاتر شهر این روزها میزبان دو نمایش است. «چمدان و سگ ملوس» نمایشی عروسکی و موزیکال است که آلبرت بیگجانی نوشته و خود کارگردانی می‌کند. «هفت روز از تیر ۶۰» دیگر نمایش این سالن است که محمد لارتی و کامران شهلایی به صورت مشترک آن را کارگردانی کرده‌اند. نمایشنامه را کامران شهلایی نوشته، و رامین سیار دشتی، فرزین محدث، مژگان خالقی، فرهاد تفرشی، احمد جعفری، هدیه رضایی و مرضیه بدرقه بازیگران آن هستند.

 

 

مروری بر نمایش‌های روی صحنه

 

اخککندو نام دیگر جن خانگی

نمایش «اخککندو» به کارگردانی هادی عامل در سالن قشقایی تئاترشهر، روزهای میانی اجرای خود را سپری می‌کند. این اثر که نوشته سیدمحمد مسماوات است، داستان دردسرهایی است که یک خانواده با ورود جن به خانه‌شان تحمل می‌کنند و درنهایت تصمیم می‌گیرند این جن را از خانه بیرون کنند. ماخککندو در لغتنامه دهخدا به معنای جغجغه آمده است. حمید رحیمی، شهرام مسعودی، محمدرضا ایمانیان، مریم سالمی، لبخند بدیعی، فاطمه عباسی، مرضیه موسوی، میثم یوسفی و امیر اورعی بازیگران این نمایش هستند.

 

 

مروری بر نمایش‌های روی صحنه

 

 

دو پهلوان چهل و سه سال بعد روی صحنه

هادی مرزبان بعد از ۴۳ سال بار دیگر نمایشنامه‌ای علی نصیریان را در تماشاخانه سنگلج روی صحنه برد. «بنگاه تئاترال» داستان دو پهلوان است. پهلوانی که به واسطه جادو خاری بر سینه‌اش فرو رفته و پهلوان دومی قصد کمک به او را دارد. این نمایش ایرانی موزیکال و پربازیگر است،

از جمله بازیگران این نمایش، ایرج راد، سعید امیر سلیمانی، فرزانه کابلی، امین زندگانی، میر طاهر مظلومی، محمود بصیری، داود فتحعلی‌بیگی هستند. فرزانه کابلی در این نمایش طراحی حرکات رابرعهده گرفته است. در توضیح نمایش برای مخاطب آمده که نمایش به افراد زیر ۱۶ سال توصیه نمی‌شود و از گروه نمایش از پذیرش کودکان زیر ۸ سال معذور هستند.

 

 

مروری بر نمایش‌های روی صحنه

 

داستان مطربی در روستایی دور

بهزاد فراهانی نمایش «مطرب» را که چندی پیش در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه برده بود، اجرای دوم نمایش را به پردیس تئاتر تهران برده است. فراهانی خود نمایشنامه را نوشته و داستانی ایرانی برگرفته از فرهنگ عامه و فولکلور ایرانی تصویر کرده است.

 وی در توضیح نمایشش یادداشت کوتاهی نوشته و که در بخشی از آن چنین آمده است: « نزدیک به سی سال مسئولیت کارهای مردم به مدیریت هایی سپرده شد، که نه تجربه‌ی آن کار راداشتند نه دانش مدیریت زمانه را آموخته بودند. این قصه شیرازه‌ این نمایش است». قصه «مطرب» در یک روستا روایت می‌شود و همه چیز از جایی آغاز می‌شود که شورای شهر تصمیم می‌گیرد تراکتوری را به بی‌بضاعت‌تری فرد روستا بدهد، که از قضا فرد انتخاب شده یک مطرب است!

یکی از ویژگی‌های متفاوت این نمایش حضور آزاد بازیگران است. شقایق فراهانی که برای انتخاب نقش اول برگزیده شده است در همه اجراها روی صحنه نمی‌رود و سانیا سالاری نقش اول را به عهده می‌گیرد. بهزاد فراهانی نیز خود جایگزین هر کدام از بازیگران مردی که نتوانند خود را به صحنه برسانند، می‌شود.

 

 

مروری بر نمایش‌های روی صحنه

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه