ارتقای سلامت روان نیازمند توسعه شبکه های اجتماعی و نهادهای مدنی

ایران بانو دات کام

سلامت نیوز: رییس کرسی یونسکو در آموزش سلامت گفت: ارتقای سلامت روان نیازمند توسعه شبکه های اجتماعی مجازی است که با توجه به مخاطبان زیاد این شبکه ها از قبیل "فیس بوک"، "تویتر"، "وایبر" و "واتس اپ" در کشور، بهره گیری از امکانات این شبکه ها می تواند، برای تحقق اهداف در حوزه سلامت به ویژه سلامت روان فرصت مناسبی را بوجود آورد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، دکتر مصطفی معین در آستانه برپایی پنجمین کنفرانس علمی سالانه سلامت روان و رسانه با اعلام این مطلب، افزود: با توجه به اینکه مسایل مربوط به پیشگیری از ابتلا به بیماری های روانی به تنهایی از عهده دولت خارج است، برای ارتقای سلامت روان نیازمند آموزش های عمومی و ارتقای فرهنگ سلامت با توسعه شبکه های اجتماعی اعم از مجازی و غیرمجازی، تقویت نهادهای مدنی و به طور کلی مشارکت مردم هستیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه جامعه ما نیز مانند اکثر کشورهای در حال توسعه دارای شکاف های اجتماعی از قبیل شکاف جنسیتی، نسلی، قومی، نژادی، مذهبی و نیز شکاف بین مردم و دولت، دولت و مردم، دانشگاه و جامعه و بلعکس است، شبکه های اجتماعی قادر به ترمیم این شکاف ها هستند.

معین با اشاره به اینکه مسئولیت سلامت روان تنها برعهده وزارت بهداشت یا سایر نهادهای رسمی نبوده بلکه مساله ای ملی است که همه باید در برابر آن احساس مسولیت کنند، تصریح کرد: به دلیل اهمیت این مساله، موضوع کنفرانس امسال سلامت روان و رسانه " سلامت روان و رسالت همگانی" نامگذاری شده است.

وی با تاکید بر نقش آموزش از طریق شبکه های اجتماعی و رسانه های رسمی گفت: هر چند برخی رسانه ها بویژه صدا و سیما که دارای پوشش گسترده تری نسبت به دیگر رسانه های رسمی است، می تواند، نقش مهمی در بهبود شاخص های سلامت روان داشته باشد، اما شاهدیم، متاسفانه این رسانه در برخی مواقع نقش مخربی داشته که این امر سلب اعتماد جامعه را همراه دارد.

رییس کرسی یونسکو در آموزش سلامت افزود: ضروری است، عقلانیت، دانش تخصصی و اخلاق حرفه ای در رسانه ها، به خصوص رسانه ملی تقویت شود.

وی خاطر نشان ساخت: با توجه به اینکه عوامل اجتماعی در بروز بیماری های مزمن بویژه اختلال روان و برعکس و بهبود شاخص های سلامت روان نقش اساسی دارند، ضروری است، نظام سلامت و برنامه های توسعه کشور عوامل خطرزای اجتماعی از قبیل نابرابری و فقراقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی را که در بسیاری از کشورهای در حال توسعه مشترک است از طریق سیاستگذاری مناسب و ارایه آموزش بویژه در فضای مجازی کاهش دهند.

یادآوری می شود که پنجمین کنفرانس علمی سالانه سلامت روان و رسانه از سوی کرسی یونسکو در آموزش سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، انجمن علمی روانپزشکان ایران، انجمن علمی مطالعات فرهنگی و ارتباطات، انجمن علمی جامعه شناسی ایران، انجمن پرستاری ایران، دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، مرکز تحقیقات روانپزشکی، مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی و دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان (انستیتو روانپزشکان تهران) سه شنبه پنجم اسفند ماه در بیمارستان روزبه تهران برگزار می شود.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه