آیا می دانستید سروصدای تماشاگران در استادیوم معادل صدای جت است!

استادیوم ورزشی

استادیوم ورزشی

طراحان استادیوم های ورزشی می گویند که سروصدای تماشاگران در استادیوم معادل صدای یک هواپیمای جت است که می‌تواند به ورزشکاران کمک کند تا بهتر عمل کنند.

نوع طراحی استادیوم‌های ورزشی به شکلی است که سطح صدا در آن افزایش می یابد. این سر و صدا که گاه معادل صدای یک هواپیمای جت در فاصله 50 متری است می‌تواند برای گوش مضر باشد.

در استادیوم‌های ورزشی صدای جمعیت یکی از هیجان انگیزترین فاکتورها است. در بعضی مواقع، صدای تماشاگران می‌تواند به ورزشکاران کمک کند تا بهتر عمل کنند.

طراحان استادیوم‌ها این مساله را در نظر می‌گیرند. بنابراین استادیوم‌های جدید طوری طراحی شده‌اند که صدای جمعیت را بیشتر می‌کنند. برای فراهم کردن این شرایط استادیوم‌ها تا حدی که ممکن است با فضای کوچک‌تر طراحی می‌شوند و سطوحی منعکس کننده صدا در آنها تعبیه شده‌اند که باعث بازتاب صدا می‌شوند.

جک رایتسون ، طراح ده‌ها استادیوم ورزشی می‌گوید: صدا اگر در استادیوم بپیچد انرژی خود را از دست می‌دهد. بنابراین هر چقدر استادیوم کوچک‌تر باشد صدا بیشتر در آن می‌پیچد. استفاده از چوب و فلزات (به دلیل تراکم زیاد و صلب بودن) باعث افزایش انعکاس صدا می‌شود.

بیشتر استادیومها در آمریکای شمالی سقف باز دارند با این حال سقف بسته استادیوم می‌تواند به پیچیدن صدا کمک کند. استادیوم‌های فوتبال اروپایی معمولا سقف‌های نیمه باز دارند که باعث افزایش سطح صدا می‌شود.

در بعضی استادیوم‌ها که صدا زیاد است، میزان بلندی صدا را می‌توان با ایستادن در فاصله متری یک جت مقایسه کرد. این میزان صدا ممکن است به گوش آسیب برساند. دکتر جنیفر توفتا، متخصص گوش از دانشگاه کنتیکت می‌گوید: خطر سر و صدا در استادیوم به مدت زمان نشستن در آنجا و میزان نزدیک بودن به منبع صدا بستگی دارد. اگر به هنگام بیرون آمدن از استادیوم صدای زنگ در گوش احساس کنید خیلی بیش از حد در معرض صدای بلند قرار گرفته‌اید و این ممکن است مشکل ساز باشد.

انجمن ملی سلامت در گزارشات خود اعلام کرده است: اگر گوش بدون محافظ بیش از هشت ساعت در معرض صدای بالاتر از 85 دسی بل قرار بگیرد احتمال آسیب دیدگی‌ زیاد است. هر سه دسی بل که از این مقدار صدا بالاتر برویم زمان توانایی قرار گرفتن در معرض آن نصف می‌شود. صدا در استادیوم‌های فوتبال می‌تواند به راحتی بالاتر از 80 تا 90 دسی بل برود. اگر من در این مکان‌ها حضور می‌یافتم حتما از محافظ گوش استفاده می‌کردم.

کسانی که زیاد به استادیوم می‌روند، داوران و خدمه استادیوم بیش از همه در معرض آسیب دیدگی‌ گوش هستند. آسیب دیدگی‌ ناحیه گوش در مدت زمان روی هم جمع شده و افزایش می یابد. بنابراین حتی آسیب دیدگی‌ کم هم مضر است.

معمولا سر و صدای جمعیت جزو صداهای آسیب رسان به گوش محسوب نمی‌شود، اصلا افراد با یکدیگر فرق می‌کنند و بعضی‌ها آسیب پذیرتر هستند. بعد از رفتن به استادیوم بهتر است گوش استراحت کند و در معرض سر و صدا نباشد، هر چقدر هم طراحی استادیوم طوری باشد که صدا بپیچد باز به خود تماشاگران بستگی دارد که سطح صدا چقدر باشد. / ایسنا

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه