آیا به کمک هیپنوتیزم می توان اضطراب را کاهش داد؟

سلامت نیوز: هیپنوتیزم یا هیپنودرمانی از آرامش هدایت شده متمرکز و عمیق و توجه، جهت رسیدن به حالت بالاتری از هوشیاری که گاهی خلسه نیز نامیده می شود، استفاده می کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت روان آگاهی، توجه فرد دراین حالت بسیار متمرکز است به طوری که هر چیزی در اطراف شخص به صورت موقت نادیده انگاشته می شود. در این حالت که به طورطبیعی رخ می دهد فرد ممکن است توجه خود را روی افکار یا کارهای خاصی متمرکز نماید (با کمک درمانگر آموزش دیده).

نحوه کارکرد هیپنوتیزم چگونه است؟

هیپنوتیزم معمولا به عنوان کمک روان درمانی (درمان یا مشورت) انگاشته می شود. زیرا حالت هیپنوتیزمی به افراد جهت اکتشاف افکار، احساسات و خاطرات دردناکی که ممکن است آن ها را از ذهن هوشیار خود پنهان کرده باشند، کمک کند. به علاوه هیپنوتیزم، افراد را قادر می سازد که بعضی چیزها را متفاوت درک کنند، همانند مسدود کردن آگاهی از درد.

هیپنوتیزم به دو طریق می تواند مورد استفاده قرارگیرد:

به عنوان تلقین درمانی و یا تجزیه وتحلیل کردن بیمار.

تلقین درمانی :

دراین حالت، هیپنوتیزم فرد را قادر می سازد که به تلقین ها، پاسخ بهتری دهد. بنابراین هیپنودرمانی می تواند برخی افراد را در تغییر رفتارهای قدیمی همانند کشیدن سیگار یا جویدن ناخن هایشان یاری کند. هیپنوتیزم، همچنین می تواند افراد را در تغییر دادن ادراک واحساساتشان به ویژه درباره درمان دردها کمک نماید.

تجزیه وتحلیل: در این رویکرد از حالت آرمیدگی جهت دستیابی به ریشه و دلیل اختلال یا نشانه استفاده می شود. مثلا رویدادی دردناک، که در گذشته اتفاق افتاده و در زمان حال در حافظه ی ناهشیار خود را پنهان کرده است. زمانی که رویداد دردناک آشکار می شود، از طریق روان درمانی می تواند مورد بررسی قرار گیرد.

فواید هیپنوتیزم چیست؟

حالت هیپنوتیزم به فرد این اجازه را می دهد که در برابر مباحثه، تلقین پذیرتر باشد. این امر می تواند موفقیت سایر درمان ها را در بسیاری از شرایط همانند موارد ذیل بیشتر کند.فوبیها وترسها، اضطراب، اختلالات خواب، افسردگی، استرس، اضطراب پس رویدادی آسیب زا، اندوه و فقدان.همچنین هیپنوتیزم ممکن است در کنترل درد و غلبه برعادتهایی مانند پرخوری وسیگار کشیدن مفید باشد. همین طور هیپنوتیزم می تواند به افرادی که نشانه های آن ها جدی است و یا نیاز به مدیریت بحران دارند، کمک کند.

اشکالات روش هیپنوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم ممکن است برای فردی که دارای نشانه های سایکوتیکی مانند توهم وهذیان است، یا برای کسی که از مواد یا الکل استفاده می کند مناسب نباشد. ازاین روش برای کنترل درد، تنها زمانی استفاده می شود که پزشک فرد را از نظر اختلالات جسمی که ممکن است به درمان دارویی و یا جراحی نیاز داشته باشد، ارزیابی کرده باشد. هیپنوتیزم همچنین ممکن است برای اختلالات روانپزشکی نسبت به سایر درمان های سنتی مانند تجویز دارو کمتر موثر باشد.برخی درمان گران از هیپنوتیزم جهت بازیابی خاطرات سرکوب شده ای که به اعتقاد آنها با اختلالات روانی فرد مرتبط است، استفاده می کنند. از آن جا که هیپنوتیزم خطر خلق خاطرات اشتباه را معمولا به دلیل تلقین های ناخواسته درمان گر- دارد، بنابراین کاربرد هیپنوتیزم برای اختلالات روانی قطعی، همانند اختلالات تجزیه ای جای بحث دارد.

آیا هیپنوتیزم خطرناک است؟

هیپنوتیزم یک رویه خطرناک نیست. هیپنوتیزم کنترل ذهن یا تابش مغز نیست . درمان گر نمی تواند فرد را به انجام کاری شرم آورکه وی مایل به انجام آن نیست وادار نماید. بیشترین خطر همانطور که در بالا بحث شد خلق خاطرات اشتباه وهمین طور تاثیرات کمتر آن نسبت به سایر درمان های سنتی و نهادینه شده روان پزشکی است.

چه کسی می تواند هیپنوتیزم را انجام دهد؟

هیپنوتیزم به وسیله فردی که دارای گواهینامه یا مدرک حرفه ای سلامت روان است و در این تکنیک نیز آموزش های خاصی را دیده، قابل اجرا می باشد.درمان های جایگزین نیز بسته به انتظارات بیماران، می توانند موثر باشند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه