آیا افسردگی نتیجه التهاب مغزی است؟

ایران بانو دات کام

سلامت نیوز: نتایج بررسی های جدید محققان کانادایی نشان می دهد که افسردگی ممکن است در نتیجه التهاب مغزی ایجاد شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، روانپزشکان مرکز اعتیاد و سلامت مغزی در تورنتوی کانادا دریافته اند، سطوح نوعی پروتئین که به عنوان سازنده التهاب شناخته شده، در مغز بیماران افسرده نسبت به افراد سالم تا یک سوم بالاتر بود.

افراد مبتلا به شدیدترین اشکال افسردگی همچنین از بیشتری التهاب برخوردار بودند.

نتایج این پژوهش ممکن است به توضیح دلیل علائم فیزیکی ناشی از افسردگی مانند بی اشتهایی و کم خوابی کمک کند.

همچنین این تحقیقات می تواند منجر به راههای تازه برای درمان بیماری های روانی شود که بر یک پنجم بزرگسالان در نقطه ای از زندگی شان تاثیر می گذارد.

افسردگی یکی از رایجترین اشکال بیماری روحی است و بر اساس برآوردها، یکی از هر پنج بزرگسال آمریکایی را در نقطه ای از زندگی اش بخود دچار کرده است.

حدود 14 میلیون آمریکایی بالغ از اختلال افسردگی ماژور رنج می برند.

محققان از مغز 20 بیمار مبتلا به افسردگی و 20 داوطلب سالم در گروه کنترل اسکن گرفتند؛ آنها با استفاده از روشی موسوم به توموگرافی تابش پوزیترون توانستند سطوح پروتئین translocator را که با التهاب مرتبط است، اندازه گیری کنند.

این دانشمندان دریافتند که در بیماران مبتلا به حملات افسردگی ماژور، سطوح این پروتئین در قشر پیش پیشانی 26 درصد، در قشر کمربندی قدامی 32 درصد و در بخش اینسولای مغز 33 درصد بالاتر بود.

به گفته محققان، التهاب در قشر کمربندی قدامی با شدت افسردگی ارتباط بیشتری دارد؛ تصور می شود که این التهاب ممکن است بر فعالیت نورون های مغزی و شیوه ارتباط گیری آن ها با یکدیگر تاثیر بگذارد.

اگرچه محققان نتوانستند در این پژوهش مشخص کنند که التهاب دلیل اصلی افسردگی یا نتیجه آن است، بررسی های دیگر نشان داده که التهاب با بسیاری از علائم افسردگی مانند خلق و خوی بد، بی اشتهایی و بد خوابی مرتبط است.

خود التهاب یکی از روش های اصلی بدن برای حافظت از خود است، اما التهای اضافی برای بسیاری از بافت ها مضر است.

این در حالیست که درمان های کنونی افسردگی، التهاب را هدف قرار نمی دهند.

نتایج این پژوهش در مجله JAMA Psychiatry منتشر شده است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه