آب بخور سالم بمان

سلامت نیوز: به طور متوسط 70 درصد بدن انسان، 75 درصد ماهیچه های بدن، 25 درصد استخوان ها و 82 درصد خون از آب تشکیل شده است. همچنین، سلول های مغز انسان نیز شامل 85 درصد آب هستند. با این اعداد، به راحتی می توان به اهمیت آب در بدن پی برد.

درباره نوشیدن آب، سوالات متعددی وجود دارد؛ فواید آب، خطرات کمبود آب در بدن، مقدار مورد نیاز آب برای بدن، املاح و مواد مورد نیاز بدن از طریق آب، بهترین نوع آب، و ...
بر اساس تحقیقات پزشکی، یک انسان فعال، در طول روز به طور متوسط به 8 لیوان، معادل با 2 لیتر آب نیاز دارد. براساس آمار اعلام شده ازسوی ادارها یمنی موادغذایی کشورهایاروپاییEuropean Food Safety Authority(EFSA)،میانگین مصرف کل مایعات درایران کمترازمیزان استانداردتعین شده است. 23 درصدازایرانیان کمتراز 5/1 لیترو 17 درصدکمتراز 2/1 لیترمایعات مصرف می کنند. همچنین 48 درصدازمردان و 50 درصداززنان،روزانه کمترازمیزان توصیه شده،آب مصرف می کنند. این آمارنشان می دهدکه افرادآگاهی کامل درباره ضرورت وحتی فوایدنوشیدن مایعات،به ویژه آب راندارند.
فواید آب برای بدن
بدن، ماشین پیچیده ایست که برای فعالیت، کارایی و سلامت به آب نیاز دارد. از فواید آب می توان به دفع سموم بدن وکمک به کارایی کلیه ها، کاهش وزن، درمان طبیعی سردرد، جوانی و شادابی پوست، افزایش بازدهی در محیط کار، کمک در هضم غذا و از بین بردن خستگی اشاره کرد.
اما در این میان، به فواید نوشیدن آب در صبح و بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب، توجه کمتری شده است.

نوشیدن آب پس از بیدار شدن از خواب، به از بین بردن سموم در خون کمک به سزایی می کند که نتیجه آن، پوست شفاف تر و لطیف تر است. همچنین بازسازی ماهیچه ها و سلول های خون را نیز سرعت می بخشد.
در صورت نوشیدن آب به طور روزانه و بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب، کمک بسیاری به سیستم لنفاوی خواهد شد. سیستم لنفاوی، اصلی ترین سیستم دفاعی بدن است که مانند دستگاه گردش خون، از رگ هایی تشکیل شده که مایع لنف را به تمامی قسمت های بدن می رساند و باعفونت ها مقابله می کند. با نوشیدن آب، می توان این دستگاه را در تعادلنگه داشت تا از بدن به بهترین نفع محافظت کند.
با نوشیدن دو لیوان آب، متابولیزم بدن تا 24 درصد افزایش می یابد که بهترین موقع برای آن، پس از بیداری است که متابولیزم بدن به کمترین حد خود رسیده است. با افزایش متابولیزم بدن، می توان به از دست دادن وزن اضافه دست یافت.
با نوشیدن آب پس از بیدار شدن، به تمیز کردن روده کمک می شود و هضم غذا را نیز آسان تر می کند.
با توجه به همه این نکات پیشنهاد می شود تا هنگام خواب، یک بطری آب در کنار خود داشت تا پس از بیدار شدن، آن را نوشید.
مشکلات کم آبی در بدن
نوشیدن کمتر از 2 لیتر در روز، خطر کم آبی بدن را افزایش می دهد و کم آبی، می تواند عامل بروز انواعی از بیماری هاباشد. از این بیماری ها می توان به گرفتگی عضلات، فشار خون پایین، مشکلات کلیوی، عفونت، سنگ های کلیه، اسپاسم (تشنج موضعی) عضلات، گیجی، ورم روده، عفونت های کلیوی، دیابت و بسیاری از بیماری های دیگر اشاره کرد. برای تشویق کردن مردم به نوشیدن آب برنامه دوی شادآبی، برای دومین سال متوالی برگزارشد. این برنامه پارسال در مجموعه ورزشی انقلاب و امسال نیز در مجموعه بام تهران برگزار شد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه